Podle vedoucího klubu Jaroslava Kaisera lyžaře trápí nejen mírné zimy, kdy se skoro nelyžuje, ale také vysoké výdaje na energie. „Vysoké zálohy na elektřinu. K tomu výdaje na vodu a celkový provoz. Když je zima mírná, musíme víc zasněžovat. Když je takové počasí jako v posledních dnech, tak nikdo lyžovat nepřijede,“ popsal Kaiser situaci, ve které se spolek nachází.

Jak dodal, s ohledem na nepříznivou situaci spolek požádal radnici ve Světlé o prominutí poslední splátky půjčky ve výši 200 tisíc korun. „Radní ve Světlé nám naštěstí vyšli vstříc. Chápou naši situaci,“ dodal Kaiser.

Svah Kadlečák u Světlé nad Sázavou, ilustrační foto
Je teplo, sjezdovka na Kadlečáku stojí. Zbytky sněhu už nestačí

To potvrdil i starosta František Aubrecht. „Zastupitelé bez problémů a shodně rozhodli, že odpustí klubu Kadlečák poslední splátku dluhu ve výši dvě stě tisíc korun. Chápeme, že zima je mírná, ceny energií rostou. Klub Kadlečák se stará celoročně o sportovní vyžití ve městě. Pořádá dokonce společenské akce, například plesy, bez nároků na odměnu,“ řekl Deníku Aubrecht.

Spolek Kadlečák bez ohledu na nepřízeň počasí a starosti s financemi nemá v úmyslu ukončit činnost. „Pro nás je Kadlečák a lyžařský sport náplní osobního života. Nejsme podnikatelé. Jsme dobrovolníci. Provozu vleku na Kadlečáku se věnujeme ve svém osobním volnu. V noci dohlížíme na zasněžování, nic z toho nemáme. Jezdí k nám lidé dokonce až od Kolína,“ zdůraznil Kaiser.

Tak vypadá horská jízda na Kadlečáku, podívejte se
Sjezdovka Kadlečák u Světlé funguje i v létě: jezdí tam horské káry, podívejte

Kopec zvaný Kalečák ke Světlé neodmyslitelně patří. Je to místo, kde se lyžařskému sportu věnují dospělí i děti. Místní škola tady dokonce pořádala lyžařské kurzy. Alena Kubátová ze Světlé na Kadlečák jezdí s dětmi často. „Sjezdovka je super a jsou tady moc milí lidé. Dcera mojí kamarádky tady byla na lyžařském výcviku se školou. Vzpomínala, jak jim spolek vyšel vstříc. Provozovatelé vleku pomáhali dětem, které stály prvně na lyžích,“ pochvalovala si mladá maminka.

Podle místostarosty Tomáše Roseckého poskytla radnice ve Světlé v minulosti klubu půjčku ve výši zhruba půl milionu korun. „Dohodli jsme se, že klub bude půjčku ročně splácet, což dle možností vždycky činil“ upřesnil Rosecký.

Lyžařské středisko Kadlečák:

  • středisko se nachází severozápadně od centra Světlé nad Sázavou ve směru na Benetice
  • příjezd je označený směrovkami
  • příjezdová silnice vede až k parkovišti u lyžařského vleku, parkovaní je zdarma
  • lyžování na upravené sjezdové trati
  • večerní lyžování na osvětlené sjezdovce
  • ve středisku je možnost k občerstvení
  • možnost využití přírodních běžeckých tratí

Lyžařský klub Kadlečák provozuje lyžařské středisko od roku 1999. Vzal si ho do vlastnictví. Vedle sjezdovky je cvičná louka. „V roce 2000 byla sjezdovka rozšířena a od roku 2004 používáme výkonnější sněhové dělo a nově byl také zprovozněn automatický odbavovací systém. V dalších letech přibyly další novinky, na úpravu sněhu již používáme novou rolbu a pro rychlejší zasněžení sjezdovky máme další sněhové dělo,“ informoval šéf klubu Kaiser.

V roce 2011 se uskutečnila rekonstrukce vedení lana vleku a s tím spojená výměna kotev. Pro běžkaře jsou na Kadlečáku přírodní běžecké okruhy různých náročností. Kadlečák je v provozu i v létě. Loni nabídl areál zájemcům i jízdy na horských kárách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ikonická kamenná hráz přitahuje jako magnet. Poznejte obec na Vysočině

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová