Budete zmalovaní od hlavy k patě, ale pomůžete, vítá v sobotu na Plovárenské studentka Zuzana Šimaňoková z brodského gymnázia účastníky charitativního běhu Color run. Do Havlíčkova Brodu se vrátil majáles.

Májové studentské slavnosti mají několik důležitých podmínek. Jednou je pořadatelství. Po dvou letech, kdy se majáles nemohl uskutečnit, studenti druhých ročníků a sexty gymnázia navázali na tradici a připravili program, který zabaví všechny bez rozdílu věku. „Pro nás je ale pořadatelská služba samá komplikace. Loni se kvůli covidu do školy nechodilo. Nemohli jsme se ani vzájemně poznat,“ povzdechne si studentka druhého ročníku Lenka Krulišová.

Socha sovětského vojáka v Přibyslavi je zdrojem emocí a konfliktů
Socha sovětského vojáka: Zrušíme jí status památky, plánuje radnice v Přibyslavi

Sobotní studentské slavnosti zahajuje charitativní barevný běh. „Trať měří skoro čtyři kilometry. Výtěžek závodu pomůže zaplatit rehabilitační pobyty Jakubu Kunáškovi. Je to dítě s těžkým autismem. Stará se o něho maminka, která je v invalidním důchodu,“ vysvětluje Lenka.

Na pomoc postiženému Kubíkovi z Přibyslavska závodníci přispějí startovným a oblečením bílého trička. Těch našila skoro tři stovky sponzorsky brodská firma Pleas. „Máme jich dost, ve všech velikostech,“ zní od stolku pořadatelů, před kterým se už hodinu před startem tvoří fronta. Poběží dospělí i děti. „To neměli něco menšího, mám to jak noční košili,“ plísní sestru jedenáctiletý Václav Prášil. S pohybem nemá problém, hraje fotbal a chodil na atletiku. Zřejmě k nejstarším běžcům patří Josef Schwarz. „Je mi už přes šedesát, ale aktivně běhám. Bez pohybu si život neumím představit,“ zdůrazňuje sportovec.

Kvůli rostoucím cenám potřebuje i městské divadlo a kino v Havlíčkově Brodě víc peněz na provoz
Brodské kino potřebuje víc peněz na provoz, myslí si kulturní výbor

Bílá trička jsou v závodě Color run nejen symbolem charity, ale mají význam čistě praktický. To závodníci zjistí rychle. Hned na startu budou zmalováni k nepoznání. „Máme kbelíky sypkých barev. Budeme je po sobě házet, dobře se ale perou,“ vysvětluje za pořadatele studentka Lenka Krulišová. Jenže se zdá, že už na startu nebude čím házet.

Pořadatelky roznášejí kbelíky, závodníci nabírají barvy do hrstí a za chviličku vypadá startovní pole jako o indickém svátku barev hólí. „Dávej pozor kterým směrem fouká vítr,“ varuje jeden z otců manželku, která si s mobilem v ruce přeje snímek synka do rodinného alba. Pak zazní výstřel ze startovní pistole, barevný oblak letí k nebi. Skoro tři stovky běžců vyrážejí na trať, kde na ně na několika stanovištích čeká další barevná sprcha.

Co je to majáles

Majáles v překladu z latiny „májové, květnové.“ České studentské oslavy příchodu máje, oslava krás studentského života. Tradice je doložena už od dob univerzit v 15. století. Již tehdy se ustálil zvyk tolerovat studentskou recesi. Za první republiky tradice majálesu ochabovala. V padesátých letech oslavy zanikly úplně. Od roku 1964 byl majáles oficiálně povolen, za normalizace se už zase nekonaly. První pražský majáles se konal v roce 1990. Králem majálesu byl zvolen student filozofické fakulty Karlovy Univerzity Milan Horák. Korunu převzal z rukou svého předchůdce básníka Allena Ginsberga.