"Valná většina klientů je ochotna zaplatit za ošetření zvířete a nenechá zvíře utratit," řekl veterinář Jaromír Štursa z Veterinární kliniky Havlíčkův Brod a uvedl příklady některých finančně náročnějších zákroků.

Například při pokousání malého psa velkým psem s otevřeným poraněním hrudníku může celková léčba stát přes deset tisíc korun. Ošetření zlomeniny končetiny osteosyntézou (operační metoda pro léčbu komplikovaných zlomenin – poznámka  redakce) pomocí ploténky a šroubů se pohybuje od sedmi tisíc výš v závislosti na typu zlomeniny. „Operace prasklého předního zkříženého vazu pomocí nejmodernější metody TTA rapid stojí přibližně patnáct až sedmnáct tisíc," uvedl Štursa.

Se svou zkušeností z pohledu majitele se podělila Andrea Krejčová, která vlastní tříletou fenku amerického stafordšírského teriéra. „Dara měla zpřetrhané vazy v kolenou a už má dvě operace za sebou. Jedna operace přitom stála kolem deseti tisíc," sdělila majitelka fenky a dodala, že na podzim ji čeká ještě kastrace. Na Veterinární klinice Havlíčkův Brod se zabývají problémy psů a koček.

Vezmou si půjčku

„Z poskytovaných služeb spadá většina nákladných operací do chirurgické sekce," sdělil veterinář. Patří tam například právě léčba poranění vazů a šlach, plastická chirurgie, operace očí a uší, zlomenin kostí a čelistí nebo kloubní operace či amputace.

„Za Daru bychom dali cokoli, klidně bychom si vzali i půjčku. Je to náš člen rodiny," uvedla Krejčová.

Podobný názor má i Vendula Marešová, jejíž rodina vlastní čtyřletou fenku maltézského psíka Zuzanu. „Zatím naštěstí platíme pouze za krmení, běžnou péči či stříhání, ale kdyby Zuzanka potřebovala například nějakou dražší operaci, určitě by se pro ni finance našly," zmínila Marešová. Pokud se majitelé domácích zvířat chtějí vyhnout náhlým a nechtěným výdajům za poranění či nemoc, mohou například svého psa nechat pojistit.

Zuzana Rodová