Klokan je pryč zhruba deset dní a informací o něm pramálo. „Naposledy byl viděn v sobotu nedaleko odsud. Okamžitě jsem na místo vyrazil, ale mezitím se přesunul jinam,“ povzdechl si vačnatcův majitel Adamec.

Ten chová kromě klokana, jenž vzal do zaječích, ještě dva další vačnatce. Obě samice. „Klokan byl nový. Měl jsem jej čtyři dny. V plotě žádná díra nebyla, takže jej musel přeskočit. To se doposud žádnému nepovedlo,“ vylíčil Adamec.

Chladné počasí klokan na útěku zvládne. Jedná se totiž o klokana Bennettův, pocházejícího z Tasmánie a Nového Zélandu. „Zimy v pohodě přečká, dokonce se celkem rád válí ve sněhu,“ popsal chovatel.

Kde by však klokan mohl být nebo kam směřovat, je těžké odhadnout. Adamec nicméně očekává, že se někomu může zjevit na zahradě. „Jakmile nebude mít přísun jídla, mohl by se někomu objevit na zahradě. Pokud se tak stane, zavolejte mi prosím na číslo 722 954 625. Přijedeme, klokana uspíme a odvezeme si ho,“ požádal Adamec.

Klokaní rodinka Jaroslava Adamce u Krásné Hory na Havlíčkobrodsku.
Miluje Bohemians, i když je z Vysočiny. A tak si pořídil domů klokany

Zejména v takové zahradě, kde je spousta ovocných stromů. Jejich větve jsou totiž pro klokany velkou pochoutkou. "Nejvíce jim u nás chutnají větve třešní, ale nepohrdnou ani dalšími ovocnými stromy," uvedl na svém webu další klokaní chovatel Jiří Jurda.

Klokani nejsou nároční strávníci. Jedná se o býložravce, kteří vystačí si s travním porostem. „Zpestření jídelníčku mohou zabezpečit různé druhy ovoce nebo zeleniny případně natě z ní. Mají rádi mrkev, petržel, jablka, hrušky, švestky, třešně. Vděční jsou i za zrno, jako je pšenice, kukuřice," doplnil Jurda.

Jaroslav Adamec si prvního klokana pořídil v roce 2017. Je totiž velkým fanouškem fotbalového klubu Bohemians Praha, který má ve znaku právě tohoto vačnatce. Zvíře pojmenoval Toník a nechyběly tehdy ani klokaní křtiny. „Byl na nich farář a fotbalové legendy Karol Dobiáš a Antonín Panenka. Právě po Panenkovi je Toník pojmenovaný,“ zavzpomínal bohemácký fanoušek.

Od té doby měl klokanů několik a pokud se klokaního útěkáře podaří najít, narodí se pravděpodobně další.