Vítězný návrh s pracovním názvem Malebná Přibyslav, počítá na náměstí se stavbou altánu a nového přechodu pro chodce, stará kašna se dočká opravy. Kolem hlavního silničního tahu městem porostou stromy.

Letitý příběh proměny přibyslavského náměstí, který Deník pravidelně mapoval, spěje do finále. „S vítězem bude město nyní jednat o podpisu smlouvy na zpracování projektové dokumentace,“ sdělil místostarosta Michael Omes.

Ten jako hlavní organizátor soutěže vysvětlil, proč porota vybrala zrovna pražský ateliér. „Porota ocenila především uspořádání jednotlivých částí náměstí, kde je zachovaná průjezdnost náměstí, stejně jako parkovací místa i autobusové zastávky,“ řekl Deníku Omes.

Přestavba náměstí v Přibyslavi

První etapa proměny Bechyňova náměstí má podle radnice začít za dva roky. Předpokládané výdaje jsou stanovené asi na 150 milionů korun. Odměna pro vítězný ateliér je půl milionu korun. S vítězným návrhem se obyvatelé Přibyslavi seznámí v únoru. Soutěž byla vypsána jako otevřená a návrhy hodnotila porota složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Mezi nimi byli Aleš Burian, Luděk Rýzner, Luboš Klabík, Kateřina Waldhauser a Ondrej Palenčar. Organizátorem soutěže byla společnost CBArchitektura, která letos dostala Ocenění za výjimečný počin České ceny za architekturu 2023. Architektonickou soutěž vyhlásilo město poté, co noví zastupitelé po komunálních volbách prohlásili, že původní soutěž zhruba pět let stará, neplatí.

Právě to obyvatelé Přibyslavi považují za nejdůležitější. Jako například Jana Marincová, která má na náměstí keramickou dílnu. „Určitě mě potěší víc zeleně. Autobusy a parkovací místa na náměstí jsou potřeba, obyvatelé jsou na to zvyklí,“ řekla Deníku. Podle návrhů vítězných architektů bude na náměstí v Přibyslavi k dispozici dál asi stovka parkovacích míst, což požadovali místní podnikatelé a obchodníci.

Video: Náměstí v přibyslavi se promění

Náměstí v přibyslavi se promění podle návrhu pražských architektů. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Citlivým bodem je přemístění pomníku padlým z náměstí na hřbitov. Pomník je z roku 1948. Po obou stranách pomníku jsou hroby vojáků Sovětské armády. „Na přemístění pomníku máme zadanou architektonickou studii," upřesnil starosta Martin Kamarád.

Jak doplnil, rozhodnutí o přesunu pomníku, který je kulturní památkou, leží na krajském úřadě.  „Ohledně hrobů, jsme kontaktovali ministerstvo obrany, které by mělo o hrobech dál jednat s ruskou ambasádou," dodal starosta s tím, že pokud nebude ambasáda s přesunem souhlasit, hroby na náměstí zůstanou.

To ale město rozděluje. „Mrtvým je lépe na hřbitově,“ konstatoval zahrádkář Ladislav Hladík.

Proti stěhování je sběratel Miloslav Jan Šnek. „Jde o politické gesto. Hroby jsou majetek ruské federace, město nemá právo je stěhovat. Stejně jako v noci tajně strhávat sochu vojáka z pomníku. Trapná snaha měnit historii,“ zdůraznil. Plastiku sovětského vojáka z pomníku nechalo město odstranit kvůli dopadům války na Ukrajině. Socha je v depozitáři muzea.

Podle starosty Kamaráda nejde v soutěži jen o estetický vzhled náměstí. Potřeba je řešit rovněž nevyhovující technický stav silnic, chodníků a inženýrských sítí.