Jedná se o desátý jubilejní ročník. „Zúčastnit se může prakticky kdokoliv, kdo má rád les a přírodu. Není podmínkou, aby byl členem mysliveckého kroužku,“ informoval za pořadatele Ladislav Luňáček z Havlíčkovy Borové. Soutěž začíná v 9 hodin ráno. Podle Luňáčka se soutěží v oblasti teoretické i praktické.

„Otázky jsou jak z oblasti myslivosti, tak i čistě obecné otázky týkající se přírody a její ochrany,“ upřesnil Luňáček.

Soutěží se ve dvou kategoriích od šesti do deseti let a v kategorii jedenáct až patnáct let. „Soutěžící v první kategorii vyhraje dalekohled, v kategorii starších je první cenou vzduchovka,“ vzkázal soutěžícím Ladislav Luňáček.

Soutěž O zlatou srnčí trofej se pořádá pod záštitou Okresního mysliveckého spolku Havlíčkův Brod. Na Havlíčkobrodsku se aktivně myslivosti věnují děti například z mysliveckého kroužku v Uhelné Příbrami. Soutěže ve Vilémově se každý rok účastní desítky dětí z celého Havlíčkobrodska. Děti si postupně obejdou deset stanovišť.

„Soutěžící mají za úkol poznávání parohů, listů a semen, šišek, zvěře, znalost myslivecké mluvy, poznávání letorostů, loveckých psů, které zvěři patří stopy v sádrových odlitcích a na závěr si vyzkouší střelbu ze vzduchovky,“ popsal podrobněji Ladislav Luňáček průběh soutěže. Soutěžící absolvují také písemný test, který prověří jejich znalosti myslivosti a ochrany přírody.