Umělec přišel na svět v roce 1946, sice 
v porodnici v Havlíčkově Brodě, ale za své rodné město považuje právě Přibyslav, kde od narození žil. Výstava proto bude mít příznačný název Návraty do města, do domu.

„V expozici se kromě mnoha jiných objeví portréty historicky významných osobností spojených s Přibyslaví, například tam bude knižní nakladatel a encyklopedista Jan Otto, malíř Jan Zrzavý, lékař a dějepisec František Půža a jeho bratři," prozradil Deníku galerista a úspěšný výrobce malířských pláten Luboš Janáček.

Železné Horky alias Železné hory

Na výstavě ovšem budou i portréty lidí, kteří jsou s městem spojeni výhradně v malířově fantazii. Takovým například je hrabě Ferdinand Zepellin (1838 až 1917). „Když vynálezce vzducholodi letěl na severní pól přes Vysočinu, magnetická střelka jeho kompasu reagovala na dnešní osadu u Havlíčkovy Borové. Zepellin ovšem nehodlal přeletět vesničku Železné Horky, ale pohoří Železné hory, proto kurz změnil na Přibyslav. Navigační chyba ho připravila o triumf, ztroskotal a na točnu nedoletěl," usmívá se pod vousy malíř nad vlastní souhrou fikce a historické skutečnosti.

Ivo Havlík