Obdiv, nebo posměch. Malované chalupy v Sobíňově na Havlíčkobrodsku jsou originální a budí emoce. Je ale otázkou času, kdy z centra obce pomalu zmizí.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Originální domy jako z pohádky jsou tři. Stojí přímo u rybníka na návsi. Největší se jmenuje Chaloupka u rybníčka. Menší Perníková chaloupka a na štítě té nejmenší stojí, že jde o Chaloupku pro trpaslíky.

Obyvatelé Sobíňova vnímají komplex malovaných chalup, který vznikl na místě zchátralého stavení, se smíšenými pocity. Podle Ladislava Rasochy z Klubu českých turistů Havlíčkův Brod malované chaloupky k Sobíňovu patří. „Je to místní kuriozita a Sobíňov je tím známý. Mně osobně nevadí,“ poznamenal Rasocha.

Malované chaloupky Petra Medo nelze v Sobíňově na návsi přehlédnout.
Malované chaloupky? To je chalupářská revoluce

Na zánik této strakaté rarity se ale těší starosta Miloš Starý. „Je to kýč a budí posměch. Myslím, že Sobíňov, jako moderní obec, má daleko zajímavější turistické cíle než tohle,“ prohlásil starosta. Jiný názor má ředitelka místní školy Zuzana Nepovímová. „Mně se ty chaloupky líbí. Jsou originální. Bylo by škoda, kdyby zmizely,“ řekla Nepovímová.

Obdiv sklízí malované chaloupky hlavně u turistů. Jan Nejedlo ze Společnosti statečných kamarádů z Kostelce nad Labem o nich napsal: „Připadáme si jako v Jiříkově vidění, v tom nejkrásnějším slova smyslu.“

Sobíňovská chaloupky

Komplex chalup pochází z konce devatenáctého století.

Malíř ho koupil koncem devadesátých let a začal malovat

Dům číslo jedna se jmenuje Chaloupka u rybníčka.

Dům číslo dvě se jmenuje Perníková chaloupka.

Třetí chalupu malíř postavil, aby zbylým dvěma stavbám nebylo smutno, nazval ji Chaloupka pro trpaslíky

Chaloupky vlastnoručně postavil, nábytkem odpovídající velikosti vybavil a pohádkovými motivy opatřil malíř Petr Medo z Prahy. Zhruba před dvěma lety tragicky zemřel. Ale v době, kdy v Sobíňově pobýval od jara do zimy, s novináři o svém letním sídle mluvil rád.

Chaloupky nazval chalupářskou revolucí. V okolí Sobíňova se objevil jako rekreant. V hospodě U Štefana se poznal s důchodcem, který vlastnil staré, zatuchlé stavení u rybníka. „Koupil jsem ho od něj a než jsem se pustil do stavby, sedl jsem do auta a objel Čechy,“ řekl Deníku Medo.

Viděl stovky chalup a byl prý zděšen z toho, jak se všechna stavení skládají z černých a bílých prken. „Vrátil jsem se domů a prohlásil, že v žádném případě nikoho kopírovat nebudu a jako první v republice si udělám svoji vlastní, ne sametovou, ale chalupářskou revoluci. Můj sen se splnil a revoluce se povedla,“ zdůraznil Medo s tím, že chaloupky jsou malované nejen zvenku, ale také uvnitř. A pochlubil se fotografiemi. Že jeho stavení budí pozornost, toho si byl dobře vědom. „Sedmdesát procent lidí v Sobíňově mě bere jako svého kamaráda, no a těch zbývajících třicet by mě nejraději vidělo zakopaného devět metrů pod nějakým bukem,“ posteskl si tehdy Deníku.

Petr Medo se s malovanými chaloupkami chtěl rozloučit asi před pěti lety. „Podle našich informací pražský majitel nemovitosti se s ohledem na svůj věk už necítí na to, aby na Vysočinu pravidelně jezdil a staral se o chalupu. Požádal nás o pomoc při případném prodeji," upřesnil starosta Sobíňova Miloš Starý s tím, že nabídku k prodeji zveřejnili ve zpravodaji města Ždírec nad Doubravou. Nakonec si ale majitel podle starosty přál nabídku stáhnout. Částka dva miliony korun nikoho neoslovila. Kupec se nenašel.

Po majitelově tragické smrti malované chaloupky neosiřely. „ Bydlí tam malířova partnerka, ale ta asi chce vzhled stavení změnit. Už vyměnila plot a bude v tom zřejmě pokračovat,“ poznamenal starosta Starý. Podle jeho slov není vyloučené, že originální soubor malovaných chalup z centra Sobíňova postupně zmizí.