Stálí hosté si to namířili i letos do areálu Moře u rybníka Řeka u Krucemburku. Provozovatelka Kateřina Zavadilová už zaplnila do poslední kolonky seznam volných chatek. Další místa jsou už jen v kempu pod stany nebo v karavanech. Řeka nabízí ubytování hlavně v kajutách, chatkách nebo zděné ubytovně.

Do areálu si mohou hosté vzít i domácí mazlíčky. Nezaplatí za to ani korunu navíc. „Jezdí k nám hlavně stálí hosté. Především z Prahy. Přijeli na Vysočinu jednou a už se jim tady zalíbilo,“ poznamenala Zavadilová. O volný čas se provozovatelé hostům starají každý rok pestrým výběrem kulturních akcí.

Hygienická nařízení kempy dodržují. „Ptáme se hostů, někteří už mají test nebo potvrzení s sebou,“ sdělil například Petr Sviták ze Světlé nad Sázavou , provozovatel kempu Žebrákov, který se už teď rychle plní. V Rouchovanech, v kempu který provozuje obec, upozornili hosty na hygienická opatření předem už na svých webových stránkách.

Kde kempovat a za kolik

Rybník Řeka Krucemburk: v kempu stan na louce 90 korun, kajuta 155 korun osoba/noc, pokoj 240 korun osoba/noc, chata 195 korun osoba/noc.

Javořice u Telče: 60 korun za noc, pes 20 korun den, penzion 470 korun osoba/ 2 až 4 noci, pes 80 korun.

Velkopařezitý Řásná: dvoulůžková chatka 5 850 sedm nocí, penzion 220korun osoba/noc

Stvořidla Ledeč nad Sázavou: chatka 310 korun osoba/noc

Vyskytná Pelhřimov: kemp 50 korun osoba/noc, pes 30 korun den

Rouchovany Třebíč: chatka 850 až 1300 korun noc

Žebrákov Světlá nad Sázavou: 90 korun osoba/noc, velký stan 100 korun/noc, pes 25 korun/noc

Zdroj: Ceníky kempu, ceny jsou orientační

Svoje brány otvírá hostům i kemp Javořice u Telče. Podle provozovatele Petra Nováka je návštěvníkům k dispozici nejen kemp, ale také penzion. Děti uvítají návštěvu místní farmy, dospělí posezení ve vinárně. Plní se i místa v kempu Velkopařezitý u Řásné na Jihlavsku.

Podle Petra Hrbolkové, vedoucí recepce, sem zatím hosté jezdí hlavně víkendy. „Samozřejmě stálí hosté si daleko předem rezervují svoje oblíbené chatky. Jsou z celé republiky. Někteří k nám jezdí desítky let,“ dodala. Hustě se zaplňují především termíny v době letních prázdnin. Někteří hosté dávají podle recepční Řásné přednost, protože leží uprostřed republiky. Na výběr mají chatky nebo penzion, hlavně o chatky je podle recepční největší zájem.

Vyhledávaným místem pro kempaře a chataře je jednoznačně osada Stvořidla u Ledče nad Sázavou. Oblast spojená s legendárním spisovatelem skautských románů Jaroslavem Foglarem. „Už teď máme plno na 90 procent. Jezdí sem lidé z celé republiky,“ oznámila radostně Venuše Davidová zástupce majitelky chatové osady.

Pravidelně rok co rok se areál vylepšuje, pro zvýšení komfortu jsou nyní chatky i mobilheimy vybaveny kuchyňskou elektronikou. Sezona tu začíná už prvního května, končí posledního září. Většina míst je na celou sezonu ale brzy vyprodaná. Na sezonu, která tu začíná 23. června se chystá kemp Vyskytná na Pelhřimovsku.

Hlavními hosty jsou rodiny s dětmi. „Zájem o náš kemp je. My ale rezervace neděláme. Říkáme hostům, jestli chtějí, ať přijedou. Je to lepší než plánovat, čekat a pak pobyty rušit,“ vysvětlil provozovatel Miroslav Jaroš. V kempu Rouchovany na Třebíčsku začala sezona pro stálé hosty už koncem května. Některé kempy ale už letos neožijí. „Zastupitelstvo rozhodlo že nebudeme provozovat kemp Kachlička,“ informoval turisty Otto Šrůta starosta obce Boňkov na Havlíčkobrodsku. Pro některé obce je provoz rekreačních zařízení náročný a nevyplácí se.