„Není to náhoda. Portugalsko nyní vykazuje jeden z nejhorších demografických indexů v Evropě. Jeho populace rychle stárne a obvyklý model rodiny, která se pečlivě stará o své seniory, se pomalu ale jistě stává, i kvůli hektické ekonomické době, minulostí. Vláda to bude muset řešit, a proto jsem s radostí přijala pozvání k návštěvě Domova pro seniory Reynkova v Havlíčkově Brodě, kde je péče o seniory, jak jsem se přesvědčila, na velmi vysoké úrovni," uvedla Franco.

O pozici obcí a regionů v Česku se zajímala především proto, že v její zemi neexistuje krajská samospráva.

„V Portugalsku je 360 měst a obcí, které jsou spojeny do větších celků. Nyní se ale stáváme svědky jejich stále častějších odstředivých tendencí. I v této oblasti nám tudíž může být Česká republika a její územní členění inspirací," podotkla velvyslankyně.

Svou diplomatickou misi v ČR zahájila v roce 2015. „Do regionů jsem se zatím moc nedostala, na Vysočině jsem poprvé. Věřím, že se mi časem podaří navázat řadu kontaktů, díky nimž se lidé z ČR a Portugalska více poznají. Zatím toho o sobě, o své minulosti, kultuře a současnosti mnoho nevědí," pokračovala Franco.

Za jednu z možností, jak tento stav změnit, považuje navázání partnerských vztahů mezi městy v Česku a Portugalsku. „Porto a Ostrava jsou těmi prvními. Další budou jistě následovat. Dovedu si představit, že i město Havlíčkův Brod získá u nás svého partnera," řekla Franco a vyzvala i k častější turistické výměně.

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl tuto možnost nevyloučil.

„Dalšímu partnerství, které vždy znamená oboustranné a velmi významné společenské, kulturní či sportovní obohacení, se samozřejmě nebráníme. Ve vztahu k Portugalsku jsme ale teprve na samém počátku," konstatoval Tecl.

S představiteli města Havlíčkova Brodu a také s poslankyní Parlamentu ČR Janou Fischerovou, která Manuelu Franco k návštěvě Havlíčkova Brodu pozvala, velvyslankyně dále jednala o aktuálních otázkách Evropské unie. Pohovořila s nimi také o zkušenostech Portugalska s migranty, kteří do země přicházejí nejen z bývalých kolonií, ale také z Ukrajiny, Moldávie či Rumunska.

Svůj program v Havlíčkově Brodě zakončila Manuela Franco návštěvou Muzea Vysočiny.

Do Prahy se portugalská velvyslankyně nevrátila sprázdnou. Obdržela mimo jiné výpravnou publikaci o městě Havlíčkův Brod či grafický list akademického malíře Josefa Sasky.