"Náměstí je moc pěkné, ovšem ta zelená plachta na morovém sloupu ten celkový dojem přece jen trošku kazí," poznamenal například Aleš Leksa, který do Havlíčkova Brodu přijel i s rodinou z autokempu v Žirovnici. „Rozumím tomu, že se památky musejí opravovat, ale snad se to mohlo udělat i mimo hlavní turistickou sezonu," pokračoval Leksa.

S tím ale nesouhlasí brněnští restaurátoři, kteří morový sloup postupně, a to již od roku 2010, restaurují, stejně jako havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. „Restaurátorské práce mohou probíhat jen za příznivých podmínek, hlavně v suchu a při teplotách nad pět stupňů Celsia. Navíc je Mariánský sloup vytvořen ze dvou druhů přírodního kamene, z pískovce a žuly, a některé jeho části tvoří i takzvané výdustky z kamene umělého. A každý z těchto materiálů vyžaduje specifický přístup. Materiály, které restaurátoři při práci používají, si často před vlastní aplikací připravují v laboratoři, a to samozřejmě také nějakou dobu trvá," vysvětlil Honzárek.

Odborná firma Dmitrije Nikifora Neuwirtha z Brna má práce na Mariánském sloupu dokončit  podle harmonogramu, který mimochodem přesně dodržuje, koncem srpna. Podle Honzárka to ale bude přece jen o něco dřív, a to zhruba v polovině měsíce.

Tři roky práce

„Máme příslib, že se tak skutečně stane a plachta půjde dolů," podotkl Honzárek.

Restaurátorské práce byly na Mariánském sloupu zahájeny, a to pod dohledem orgánů státní památkové péče, již v předloňském a loňském roce. Zaměřeny byly především na spodní partie sloupu, schody a balustrádu. Letos přišly na řadu sochy světců a dřík sloupu. Restaurátoři provedli celkové očištění kamene a odstranili krustu, která se na něm vytvořila. Dále provedli   hloubkovou impregnaci kamene a opravili všechny poškozené části.

S financováním prací, vyžádají si necelý jeden a půl milionu korun, pomůže městu Havlíčkův Brod i Kraj Vysočina.