Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánský sloup v Ledči na náměstí se schoval pod lešením

Ledeč nad Sázavou – Náročnou rekonstrukcí projde jedenáct metrů vysoký mariánský sloup na náměstí v Ledči nad Sázavou.

27.7.2016
SDÍLEJ:

Poškozený mariánský sloup na náměstí v Ledči pokrylo lešení.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Práce se s ohledem na finanční možnosti města uskuteční ve dvou etapách. Restaurátorské práce barokního sousoší, jehož autorem je mistr Jakub Teplý z Pardubic, provede Daniel Chadim, který zvítězil ve výběrovém řízení.

„Na žulovém čtyřhranném podstavci jsou uprostřed latinská chvalořečení Panně Marii a na čtyřech stranách stojí sochy českých patronů – sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána," popsal podobu historické památky starosta před zahájením restaurátorských prací starosta Ledče Zdeněk Tůma.

Sloup je poškozen

Uprostřed se zvedá sloup s oblaky a andílky, který je ukončen sochou Panny Marie.

„Poslední restaurátorský zákrok byl proveden v roce 1988. Sousoší je v současné době značně poškozené a zanesené sedimenty. Žulové části sloupu jsou v téměř havarijním stavu. Projevuje se dlouhodobá absence odborného restaurátorského ošetření," konstatoval starosta Tůma.

Navržena je proto celková obnova a restaurování památky s důrazem na důkladnou penetraci.

„Protože se jedná o nemovitou kulturní památku, je obnova navržena v souladu se závazným stanoviskem příslušeného orgánu státní památkové péče," zdůraznil starosta. Návrh na restaurování tohoto sloupu řeší podle starosty rozdělení prací na dvě etapy.

První část restaurátorských prací se uskuteční od léta do podzimu 2016. Předpokládaná realizace II. etapy je plánována na rok 2017, a to i s ohledem na finanční možnosti města. První etapa zahrne restaurování všech pěti soch a restaurování zdobného pylonu.

Ve II. etapě je plánováno restaurování všech žulových částí památky.

Předpokládané výdaje rozhodně nejsou malé, s ohledem na stáří památky a rozsah poškození. Celkové náklady činí podle smlouvy o dílo přes 1,073 miliony korun, včetně DPH. Z toho v první etapě činí náklady 820 985 korun, druhá etapa přijde na 252 890 korun.

Městu Ledeč se na opravy kulturní památky podařilo získat dotace z rozpočtu Kraje vysočina, a to na první etapu ve výši 42 procent z celkových uznatelných nákladů projektu, na druhou etapu restaurátorských prací bude město Ledeč žádat o dotace příští rok. Zhruba na dva roky se tedy mariánský sloup na náměstí v Ledči schová pod lešením, na staveniště je vstup zakázán.

Mariánský sloup v Ledči je významnou kulturní památkou. Podle jihočeského historika Jiřího Černého mezi charakteristické dominanty našich náměstí patří právě morové sloupy a sousoší, zvané podle typu dominující sochy též sloupy mariánské, svatotrojiční či světecké (podle konkrétního světce, jemuž byl pomník zasvěcen). Tyto objekty jsou typickým projevem barokní katolické kultury 17. – 18. století, a to zejména ve střední Evropě, v podunajském prostoru.

„Oblast bývalé habsburské monarchie – Čechy, Morava, Slezsko, rakouské země i bývalé Uhry (zejména jejich západní část) – patří v tomto směru k nejbohatším vůbec. Je to fenomén mimořádně zajímavý, jak po stránce estetické, tak i po stránce ikonografické, a to nejen pro návštěvníky z mimoevropských kultur. Kamenné komparsy figur světců a přátel Božích symbolizují vzepětí ducha hierarchicky uspořádané společnosti," zdůraznil historik.

Autor: Štěpánka Saadouni

27.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení