Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marie Jůdová se pro knihovnu narodila

Česká Bělá – Už více než 25 let. Tak dlouho vede knihovnu v České Bělé na Havlíčkobrodsku Marie Jůdová.

4.4.2015
SDÍLEJ:

Být knihovníkem je poslání. Marie Jůdová je knihovnicí v České Bělé již více než 25 let. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Přesné datum založení knihovny v České Bělé není známo. V kronice školy je záznam z roku 1919 o otevření knihovny, tehdy čtenářské besedy, v najaté místnosti v čísle 44 (u Fichtnerů). V Pamětní knize městečka České Bělá, je uvedeno, že v roce 1922 měla knihovna již 200 svazků. Marie Jůdová se stala knihovnicí od července roku 1989. V té době měla knihovna asi 9 500 titulů. O Marii Jůdové se dá říci, že se pro práci knihovníka narodila.

Ideální knihovník

„Vždycky jsem ráda četla. Přála jsem si studovat na knihovnické škole. Nakonec se mi to přání splnilo. Stala jsem se knihovnicí. Není to pro mě jen práce. Jsem ráda, že mohu dělat něco, co mě baví a těší. Takové štěstí každý nemá," říká paní Marie. Knihovna sídlí v obecní budově, kde přes chodbu je úřad městyse. Většinu čtenářů, kterých je v současné době necelých 150, tvoří střední a starší generace, především ženy. „Občas k nám přijdou maminky, děti, ale obecně mladí moc nečtou. Skladbě čtenářů odpovídá i výběr titulů.

Nejoblíbenější jsou ženské romány a detektivky," vysvětluje paní Marie. Ona sama prý čte nejraději naučnou literaturu, která se zabývá například psychologií nebo zdravým životním stylem. Jak má vypadat takový správný knihovník?

Viditelně musí mít nejen hluboké znalosti o literatuře, ale také velkou trpělivost, laskavost a schopnost jednat s lidmi. To vše paní Marii rozhodně nechybí. Není nic výjimečného, že do knihovny přijde čtenář, který má na papírku napsaný titul, který by si chtěl přečíst. Ale název neodpovídá skutečnosti. Pak je někdy velkým uměním pro knihovníka knihu doslova vypátrat, aby čtenář odešel spokojený.
V budově městyse Česká Bělá je knihovna od roku 1991. Má dětské oddělení, sklad výměnných fondů i místo pro dva počítače, které může zdarma využívat veřejnost. Přesto, jak si posteskne Marie Jůdová, knihovna „bojuje" s místem. „Knih je pořád víc. Místa ubývá, ale nerada bych, aby se knihovna musela některých titulů zbavovat. Protože vždy se najde někdo, kdo má o ně zájem," říká paní Marie.
Velkou rekonstrukcí prošla knihovna v roce 1999. Zvětšila se půjčovní plocha a díky grantu Ministerstva kultury ČR bylo možno zakoupit počítač s jehličkovou tiskárnou. V roce 2000 byl spuštěn automatizovaný výpůjční systém. Z dalšího grantu byl zakoupen druhý počítač a barevná tiskárna pro tisk z internetu. Podařilo se vytvořit dobře fungující počítačovou síť.

Od roku 1999 má knihovna veřejnou internetovou stanici, od května 2002 byla připojena digitální telekomunikační sítí. Zájemci si zde mohou zapůjčit i videokazety ze života městečka. V pravidelných intervalech pořádá knihovna v České Bělé i různé zajímavé besedy pro veřejnost.

Ideální knihovna, jak praví samotné motto webových stránek knihovny v České Bělé, se stará o lidi. Je provázaná s životem v obci tak, že se pro něj stává nepostradatelnou. „Ideální" knihovna je taková knihovna, které si lidé ani pořádně nevšimnou, protože je pořád na svém místě a vždycky má to, co potřebují.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení