Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MAS Havlíčkův kraj rozdělila dosud na dotacích žadatelům desítky milionů korun

Přibyslav: Celkem pětadvacet milionů korun rozdělila za čtyři roky žadatelům Místní akční skupina (MAS) Havlíčkův kraj.

20.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Podpořila tak 36 různých projektů z oblasti zemědělství, školství nebo společenského života. Dalších, téměř pět milionů, hodlá rozdělit i v letošním roce.

MAS Havlíčkův kraj vznikla v rámci programu Leader za finanční podpory Státního zemědělského intervenčního fondu a Programu rozvoje venkova. Tvoří ho jak zástupci státní správy a samosprávy, tak i dobrovolné spolky a sdružení.  Pro členy je podstatné, že prostřednictvím skupiny mohou získat dotace na svoje projekty.

„Takzvané Masky mají  budoucnost. Dva roky nedostane Česká republika žádné dotace z Evropské unie, ale možnost získat dotace prostřednictvím MASek a programu Leader zůstává," zdůraznila  za vedení skupiny Havlíčkův kraj Olga Kodysová.

Porodna krav i nový lesopark

Od roku 2008 podle Kodysové rozdělil Havlíčkův kraj 25 milionů korun a podpořil tak 36 různých projektů z oblasti zemědělství, lesnictví a veřejného života.

„Za ty nejvýznamnější považujeme například stavbu porodny krav v Krucemburku či manipulačních ploch pro potřeby zemědělského družstva ve Slavíkově. Dále budování lesoparku Kopanina ve Ždírci nad Doubravou nebo rekonstrukci objektu hasičárny v Podmoklanech," upřesnila Kodysová.

„Nám pomohl Havlíčkův kraj například při rekonstrukci objektu mateřské školy v Tyršově ulici," doplnil informace místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Pro uchazeče o dotaci prostřednictvím Havlíčkova kraje bylo podle Kodysové v minulosti velkým pozitivem, že úspěšnost při žádosti o finanční podporu byla téměř stoprocentní.

Přibudou vlastní projekty

„Počet žadatelů o dotace nepřesahoval prakticky nikdy finanční možnosti skupiny, což se ale do budoucna zřejmě změní. Pro letošní rok se chystáme rozdělit asi 4,5 milionů korun, už teď o ně projevilo zájem asi 25 žadatelů," podotkla Kodysová s tím, že MAS nehodlá do budoucna nijak zpřísňovat, s ohledem na zvýšený zájem o finanční podporu projektů, podmínky žádostí o dotace.  Bodovací kritéria jsou přesně stanovena a skupina je nemůže libovolně měnit.  Jak informovala Kodysová, skupina není jen „rozdělovnou financí" na podporu aktivit vycházejících z měst, obcí a spolků, nýbrž chystá i některé projekty vlastní.

Tím je například projekt pod názvem Hřbitovy, naše kamenná historie. Na tomto projektu spolupracuje MAS Havlíčkův kraj s dalšími skupinami Brána Brněnska a Boskovicko PLUS.

„Boskovicko vymyslelo speciální systém, jenž umožní v městech a obcích na hřbitovech přesnou a podrobnou evidenci hrobových míst, která bude k dispozici i na internetu. V rámci projektu budou digitalizována hřbitovní místa, bude vytvořena digitální i fyzická mapa hřbitova, počítačová evidence hrobových míst, smluv a plateb nájmu. To nejen v rámci Havlíčkova kraje, ale do budoucna i v rozsahu celé republiky," zdůraznila Kodysová. Projekt bude stát téměř dva miliony korun, přitom významnou část výdajů pokryjí dotace z Programu rozvoje venkova.

„Území naší MAS zahrnuje 55 samosprávných obcí, z nichž 38 obcí  leží v okrese Žďár nad Sázavou a 17 obcí v okrese Havlíčkův Brod. Území na severu sousedí s Pardubickým krajem. Pojítkem mezi jednotlivými obcemi je členství ve Svazku obcí Podoubraví, Svazku obcí Přibyslavsko, Subregionu Velké Dářko, či členství v Lesním družstvu obcí Přibyslav. Celková plocha území je 569 kilometrů čtverečních," upřesnila  Kodysová.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Ilustrační foto.

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení