Dříve, když matky potřebovaly dítě nakrmit, využívaly třeba prostory čekárny dětské ambulance. „Vybudování kojícího koutku předcházel požadavek samotných maminek, které si přály klid a soukromí,“ řekla po otevření kojícího koutku primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová.

Peníze na vybavení koutku nemocnice získala z benefičního koncertu Sboru Oříšek. Vzhledem k tomu, že nemocnice je už léta nositel mezinárodního ocenění Baby friendly hospital, Nemocnice přátelská dětem a jako první nemocnice na Vysočině se jí podařilo titul obnovit, je toto podle mluvčí nemocnice Petry Černo další krok k příjemnému prostředí pro malé pacienty a jejich matky.

Sypač s pluhem. Ilustrační foto.
Kudy zrovna jede sypač na Vysočině: nový portál mapuje tempo zimní údržby

Nový kojící koutek má pohodlný nábytek, malý dětský koutek s hračkami. Je dost velký i pro kočárek. Intimitu kojící maminky zajistí zatahovací závěs. Koutek je snadno dostupný ze všech traktů hlavní lůžkové budovy a zároveň v dosahu ortopedické ambulance, kam maminky dochází opakovaně na kontrolu kyčlí u novorozenců.

V havlíčkobrodské nemocnici je podpora kojení prioritou. Kojeno je 97,4% kojených dětí při propuštění z nemocnice. Podle primářky Weberové ovlivňuje kojení růst a vývoj dítěte. Kojení má význam z hlediska výživového, ale posiluje i vztah mezi matkou a dítětem.