Kozí farma v Olešence byla pro děti zážitek, ani nechtěly domů, svěřila se Alena Kubátová z Havlíčkova Brodu. Návštěvy farem, ale také dovolená mezi ovcemi a koňmi. Agroturistika je stále víc a víc populární. Podle organizace Vysočina Tourism je pro Vysočinu typická a skrývá velký potenciál do budoucna.

Možná úložiště jaderného odpadu  - Jaderné úložiště má být u Temelína, na Vysočině nebo na Klatovsku. Ilustrační foto.
Průlom v boji proti jadernému úložišti: pákou má být mapa z roku 1983

Sáhnout si na živou krávu nebo ovci mohou děti i dospělí například na farmě U Prokopů na Humpolecku. A také se na farmě ubytovat. „Zájem o návštěvu a ubytování je velký. Dřív k nám hodně jezdili i cizinci, ale teď kvůli covidu je nahradili domácí,“ konstatoval farmář Vít Prokop. Jak dodal, pro městské děti je vidět živé hospodářské zvíře zážitek na hodně dlouho. „Samozřejmě, děti zajímá jaké to je, když se kráva nebo ovce pase. Některé děti ani nevědí, jak živá ovce vypadá,“ dodal.

Návštěvníkům jsou otevřené dokořán i vrata rodinné farmy Rybníček u Pelhřimova, která kromě malebné přírody nabízí návštěvníkům i možnost naučit se jezdit na koni. „Polorozpadlé stavení jsme zakoupili v roce 2003 a přes všelijaké útrapy se nám postupně podařilo vybudovat z pastoušky farmu s veškerým komfortem nejen pro lidi, ale i koně a další hospodářská zvířata,“ informovala majitelka farmy Nela Kyselová.

Co stojí návrat k příroděFarma U Prokopů Humpolec: 1 až 2 osoby 1150 korun/noc

Rybníček u Pelhřimova: mimo topnou sezonu 450/osoba a den, topná sezona 550.

Farma Tasov: neuvádí

Kozí dvorek Olešenka: exkurze vstup dospělý 70 korun, dítě 30

Turiststatek Javořice: 1 až 2 osoby chata 74korun/noc

Ranč Telč: 300 korun osoba/noc

Agroprivát Novotný: 300 korun osoba/noc

Zdroj: Agroturistika na Vysočině

Farma Rybníček je rovněž oficiální stanicí na trase koňských stezek, takže se může stát postupovým bodem při putování na koních. Novinkou jsou i jídla ze zvěřiny, která děti už skoro neznají. „Zájem o naše akce je obrovský. Naplánovali jsme třeba kozí odpoledne a už musíme odmítat zájemce. Nemáme takovou kapacitu. Muchlání s kozou má úspěch,“ dodala.

Farmářskořemeslný pobyt pro děti a rodiče nabízí farma Tasov na Žďársku. Po celý týden je pro děti připravena denní, případně večerní vzdělávací náplň formou her, rukodělných aktivit, šifer a zážitků s pobytem v zařízených stanech. Děti si vyzkouší krmení zvířat, práci pekařů, dřevorubců, hospodářů a naučí se vyrábět sýry.

Kozí dvorek, farma v Olešence na Havlíčkobrodsku je mezi milovníky přírody vyhlášená. Vidět stohlavé stádo koz se nepoštěstí každý den. Hlavně dětem z města. „Exkurze si u nás podávají dveře. V létě jezdí na návštěvu rodiny s dětmi, nejen z Vysočiny, ale celé republiky. V době školního roku se k nám hlásí návštěvy ze základních škol a mateřských školek. Diář máme hustě popsaný,“ svěřila se farmářka Adéla Svobodová Dvorská.

Podle Tomáše Čiháka z organizace Vysočina Tourism je agroturistika jao jedno z odvětví cestovního ruchu pro Vysočinu typická a je o ni zájem. Navíc má velký potenciál do budoucna. „Jiná otázka je, jak se turisté k informacím o možnostech agroturistiky dostanou. Vysočina Tourism spolupracuje se svazem venkovské turistiky a rádi budeme provozovateli agroturistiky spolupracovat, ať dají o sobě vědět,“ zdůraznil.