Lepší a širší silnice první třídy se letos dočkají řidiči ze Ždírce nad Doubravou přes Údavy na Havlíčkobrodsku směrem na Trhovou Kamenici. Ale musejí se minimálně na čtyři měsíce smířit s uzavírkami a objížďkami. Součástí stavby je i nový most přes Dlouhý potok.

Obec Svatý Kříž.Piráty silnic tady hlídá nový radar
Závody u Svatého Kříže končí, řidiče hlídá radar

Opravy silnice u Ždírce nad Doubravou přes Údavy

* Délka opravovaného úseku je necelých sedm kilometrů
* Majitelem silnice je Ředitelství silnic a dálnic Jihlava
* Opravy začnou ve druhé polovině roku
* Silnice bude širší, dostane nový povrch, nové krajnice
* Současně oprava mostu přes Dlouhý potok
* Most pokryje nová vozovka, zábradlí a svodidla mostu nátěr proti rezivění

Stavbu financuje majitel silnice, Ředitelství silnic a dálnic Jihlava (ŘSD). Podle Martina Bučka z komunikačního týmu ŘSD je připravovaná oprava nutná. „Cílem je dát silnici lepší a kvalitnější povrch, a zároveň prodloužit její životnost,“ vysvětlil.

Opravovat se bude skoro sedm kilometrů - od křižovatky ve Ždírci nad Doubravou po hranici Kraje Vysočina s Pardubickým krajem směrem na Trhovou Kamenici. Řidiči se musí připravit na úplnou i částečnou uzavírku, která potrvá zhruba čtyři měsíce. „Momentálně připravujeme výběrové řízení na zhotovitele. Stavbu bychom chtěli zahájit ve druhé polovině tohoto roku,“ dodal Buček.

Obavy z uzavírek má například Miloslav Pátek, který žije v přímo v Údavách. „Opravy se mají začít dělat letos v létě. Bude moc záležet na tom, jak je silničáři naplánují. Jestli celou silnici najednou zavřou, bude to problém,“ myslí si.

Podle starosty Ždírce nad Doubravou Bohumíra Nikla vozovka na Údavy už opravu potřebuje. „Těžká nákladní doprava ji ničí stále víc. Bude to trvat tak dlouho, dokud nebude mít Ždírec obchvat,“ podotkl s tím, že s uzavírkami je potřeba počítat, bez toho to nepůjde.

Stavba prochází převážně obcí Údavy a částečně Ždírcem nad Doubravou. Po opravách bude mít silnice šířku jízdních pruhů tři metry. V obcích Údavy a ve Ždírci to bude i přes tři metry. Silnice dostane nový povrch, ulámané okraje zmizí, dělníci zpevní krajnice. „V rámci odvodnění komunikace pročištíme silniční příkopy a stávající propustky. Před propustkem na průtahu obcí Údavy je navržena nová opěrná zeď,“ doplnil Buček.

Učni z Chotěboře už nebudou muset cestovat za vzděláním. Oddechnou si hlavně truhláři.
Učňům odpadne cestování. V Chotěboři zůstanou pod jednou střechou

Zcela samostatnou akcí je podle Bučka most přes Dlouhý potok za Údavami. Svahy před mostem vyztuží geomříže. Most pokryje nová vozovka. Zábradlí a svodidla ochrání před rezivěním speciální nátěr.

Ředitelství silnic a dálnic plánovalo ještě jednu velkou akci, a sice opravu silnice první třídy u Jitkova. „Tu jsme však museli přesunout na příští rok,“ informoval Buček. Stavbu není možné s ohledem na šířku vozovky v opravovaném úseku uskutečnit jinak než za úplné uzavírky s převedením dopravy na objízdné trasy. „Na Havlíčkobrodsku a Žďársku bude současně probíhat několik dalších stavebních akcí. A vzhledem k tomu, že by tak bylo obtížné zajistit dopravní obslužnost a bezpečnost v daném regionu, rozhodlo Krajské ředitelství policie Kraje Vysočina, že pro tento rok a pro tuto stavbu nevydá souhlas s objízdnou trasou,“ vysvětlil.