Zvyšovat informovanost občanů chtějí města a obce na Havlíčkobrodsku. Zájemcům na požádání rozesílají zdarma SMS zprávy.

Tuto službu pro občany zavedla nedávno radnice ve Ždírci nad Doubravou. Esemesky do mobilů ždíreckých občanů ale neposílá jen radnice.  Posílat je zdarma mohou také hasiči, mateřská centra i další spolky či organizace. Podmínkou ovšem je registrovat se na radnici na podatelně.

„Zájemci mohou dostávat zprávy ohledně kultury, sportu nebo novinky ze zastupitelstva," informoval místostarosta města Bohumír Nikl. Podle jeho slov má zájem o SMS z radnice více než 200 vlastníků mobilních telefonů. Kromě toho samozřejmě na území města funguje veřejný rozhlas, aktuální informace se obyvatelé Ždírce dozvědí i z webových  stránek města.

Brod rozešle až tisícovku zpráv

V Havlíčkově Brodě funguje systém SMS více než deset let.  Hodlá v tom pokračovat i v letošním roce.

„Letos podobně jako v letech minulých bude městský úřad v Havlíčkově Brodě rozesílat SMS zprávy o dopravních uzávěrách a případných dalších důležitých událostech. Pokud máte o tuto službu zájem, jednoduše nahlaste na Městském informačním centru telefonní číslo, kam SMS zasílat. Po zanesení do databáze, která má kolem tisícovky uživatelů, budete také dostávat důležité informace přímo do svého telefonu," upozorňuje prostřednictvím radničního zpravodaje obyvatel Havlíčkova Brodu Světlana Pátková. Zájem rozesílat SMS ale nemají v poslední době jen města. Nabídnout občanům tuto možnost chce například obec Sobíňov u Ždírce nad Doubravou. O rozesílání SMS zpráv občanům na požádání zdarma jednali nedávno zastupitelé v Oudoleni. Jestli obce tuto službu zprovozní, bude záležet hlavně na počtu zájemců.

Ke komunikaci s občany využívá SMS zprávy v současné době odhadem asi 117 českých a moravských měst. Esemesky nahradí například obyvatelům Velké Losenice dokonce obecní rozhlas. Zastupitelé se totiž rozhodli dále neinvestovat do zastaralé ústředny a reproduktorů. Naopak podpořili systém informování občanů prostřednictvím zasílání SMS zpráv do jejich mobilních telefonů. Ve Vojnově Městci od toho způsobu informování upustili kvůli problémům s mobilním operátorem.

Města a obce, která systém SMS nemají, nabízejí zájemcům možnost zasílat aktuální zprávy z radnic na jejich e-mail. To nabízí například obec Pohled na Havlíčkobrodsku. Ve městě Světlá nad Sázavou funguje elektronická pošta. V Ledči nad Sázavou se systém SMS užívá hlavně k informování osob v povodní ohrožených oblastech na území města Ledeč nad Sázavou, například kolem Koželského a Olešenského potoka.

Podle mobilních operátorů obecně v ČR přibývá měst, obcí, úřadů, které rozesílají informace s přidanou hodnotou pro příjemce. Zájem rozesílat SMS mají  ale také školy, lékaři, lékárny, veterináři nebo různé fankluby či spolky přišli na chuť SMS službám.Mezi zásadní a hlavní přednosti patří velmi rychlá komunikace.

Dle statistik je 94 procent sdělení rozesílaných v rámci mobilního marketingu či komunikace přečteno a 23 procent je přeposíláno dál přátelům. Drtivá většina sdělení je přečtena do třiceti minut od doručení zprávy. Tím je zajištěna aktuálnost sdělení.