Pokud se podaří úvěrové portfolio banky prodat ještě letos, přijdou si věřitelé Sberbank podle insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové na své během příštího roku. Ovšem v jiném pořadí, než by si obecní samosprávy přály. Je pravděpodobné, že obecní kasy nedostanou zpátky celých sto procent vkladů.

„Garanční systém finančního trhu se uspokojí jako první. Pak přijdou na řadu fyzické osoby a menší firmy. Z toho, co zbude, se uspokojí třetí skupina věřitelů, to znamená města, kraje a obce,“ vysvětlila Lužová, jak systém funguje.

Vše však záleží na kupní ceně, za kterou se úvěrové portfolio Sberbank podaří prodat v aktuálním výběrovém řízení. I tak nelze podle Lužové očekávat, že třetí skupina - obecní samospráva - dostane sto procent z pohledávek.

Jedním z největších věřitelů Sberbank je Kraj Vysočina, který má v bance přes dvě miliardy. Hejtman Vítězslav Schrek má k insolveční správkyni výhrady už delší dobu. „Věřitelský výbor zkrachovalé Sberbank kde jsme členy, trpí nedostatkem informací o stavu banky. Například o reálné hodnotě úvěrového portfolia,“ postěžoval si nedávno hejtman.

Správkyni Lužové vyčítal i vysoké náklady na poradenské a advokátní služby. Jak aktuálně dodal, nejnovější vyjádření správkyně Lužové je pro něj překvapivé a znepokojující. „Už dopředu tvrdí, že pohledávky věřitelů, zejména samospráv, nebudou uspokojeny v plné výši. A to přesto, že celý proces prodeje úvěrového portfolia ještě nebyl ukončen a nemá na stole ani konkrétní nabídky bank. Moc nechápu, jak je možné tvrdit něco, co ještě nenastalo,“ zdůraznil hejtman.

Podobně uvažuje i starosta Chotěboře Tomáš Škaryd. Chotěboř má u Sberbank blokovaných sto pět milionů korun. „Neuvěřím, dokud nebudu mít na stole oficiální oznámení s razítkem a podpisem. Nikdo nám nic neposlal,“ zdůraznil. Jak dodal, celá situace kolem banky je podivná. „Sberbank byla banka zdravá. Tak nechápu, kam by se naše peníze ztratily. Kdyby k tomu došlo, pak bych očekával reakci státu. Jedná se o válečnou újmu, nikoliv špatnou investici měst,“ dodal Škaryd.

Stejný názor má i starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos. Žďár má u Sberbank zablokovaných šestapadesát milionů. „Dokud nebudu mít v rukou oficiální stanovisko k vývoji situace ve Sberbank a nebudu vědět, kolik městu Žďár připadne, nemohu se vyjadřovat,“ řekl Deníku.

Stejně podle starosty Jana Tecla z Havlíčkova Brodu (Brod má ve Sberbank přes dvaatřicet milionů), nelze mluvit o situaci, která je v běhu. „To by bylo věštění z křišťálové koule. Postupujeme v této věci společně s Krajem Vysočina, tak jak to umožňuje zákon,“ dodal starosta. Podobně se k věci staví i další věřitelé. Do Sbebank CZ vložili peníze i jednotlivci, příbuzní Jiřího Štefánka z Havlíčkova Brodu. „Všechno je to výsledek politických hrátek. Jen tak je možné položit zdravou banku a připravit lidi o peníze,“ povzdechl si Štefánek.

Kdo má peníze ve Sberbank

Chotěboř: 105 milionů

Žďár nad Sázavou: 56 milionů

Nové Město na Moravě: 6,5 milionu

Havlíčkův Brod: 32,3 milionu

Domov pro seniory Havlíčkův Brod: 8 milionů

Lipnice nad Sázavou: 10 milionů

Vysočina: zhruba 2 miliardy korun

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je pochopitelné a lidské, že věřitelé Sberbank, to jest samosprávy, nechtějí do poslední chvíle přijmout myšlenku, že by o peníze mohli přijít. „Správkyně má pravdu. Zákon, který stanoví pořadí výplat při insolvenci banky, je tady už mnoho let a nemá nic společného se současnou situací. Do dvanáctého prosince by měly být prodány úvěry Sberbanky, včetně hypoték,“ upozornil ekonom.

Nejpozději v listopadu by likvidátorka a nyní insolvenční správkyně Jiřina Lužová měla podle Kovandy dát dohromady nabídku úvěrového portfolia banky. V rámci konkurzu pak dojde k rozprodeji majetku Sberbank, z jehož výtěžku budou uspokojovány pohledávky věřitelů.

Jak poznamenal Kovanda, Sberbank hraje o čas. „Musí mít své úvěrové portfolio zpeněženo do letošního dvanáctého prosince. Po tomto datu z důvodu sankcí USA na tuto ruskou banku hrozí, že Sberbank nebude mít přístup do hlavního bankovního systému. Úvěrové portfolio banky, nejen hypotéky, ale třeba také podnikové úvěry a další podobné produkty, přitom představují nejhodnotnější část majetku Sberbank. Má účetní hodnotu přes jedenapadesát miliard korun,“ zdůraznil Kovanda.

Čas kvapí a zákon finančního trhu je neúprosný. „S blížícím se deadlinem bude stoupat tlak ze strany hlavních věřitelů i zájemců, aby zpeněžení úvěrového portfolia proběhlo za nižší než účetní hodnotu jednapadesát miliard korun. To by znamenalo, že klienti Sberbank v souhrnu získají zpět citelně méně než devětadevadesát procent svých pohledávek,“ doplnil ekonom.