Podle starosty Ždírce Bohumíra Nikla nová obecně závazná vyhláška města platí od ledna. „Vedla nás k tomu nutnost. Hlavně v hasičském areálu u čističky. Nevadí nám, když tudy lidé se psy chodí. Jenže oni po psech neuklízejí. To je hodně nepříjemné. V areálu cvičí hasiči. Chodí tam děti, pořádáme pro ně dětské dny. Takže psí hromádky tam nepatří,“ zdůraznil starosta s tím, že úklid takových nadělení rovněž zatěžuje každý rok zbytečně městskou pokladnu. Jak starosta dodal, mají při tom majitelé psů ve městě možnost vyzvednout si sáčky na psí exkrementy na radnici. Další jsou u odpadkových košů. Jak poznamenal Milan Janáček ze Ždírce měli by mít chovatelé rozum. „V okolí města je dost prostoru ve volné přírodě kam se dá jít se psem a nechat ho vyběhat i to další. Není přece nutné chodit se psem po městě na vodítku a pouštět ho na hřiště,“ myslí si Janáček.

Podle starosty Nikla ale samotná vyhláška nestačí. „Dohodli jsme se s městskou policií, která k nám jezdí z Chotěboře, že občas na pořádek dohlédne a chovatele upozorní,“ dodal Nikl. Město také zveřejnilo na svém webu mapy, kam ve městě i v jeho místních částech psi nesmějí vstoupit vůbec.

Začátek prací na obchvatu Brodu.
Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu se zase pracuje

Držte si psy na vodítku vzkázalo majitelům také vedení města Havlíčkův Brod. Radní rozhodli, že vyhlášku, která určuje, kde smějí chovatelé svoje miláčky ve městě pouštět volně, ještě rozšíří. Konkrétně je to kolem nové mateřské školy na Žižkově. Město vyhlášku o volném pohybu psů každý rok doplňuje o další místa. Podle radního Libora Honzárka dělají městu starosti hlavně psí výkaly na Smetanově náměstí. „Trávník na náměstí je určený k odpočinku, přesto se tam objevují psí exkrementy, byť tam psi nesmějí vůbec. Pro volné venčení je v okolí města lokalit dost. Přesto městská policie musí takové přestupky řešit i když samozřejmě většina pejskařů je vzorná,“ poznamenal.

Městská policie v Brodě řeší ročně tisíce přestupků a celá řada z nich se týká právě neukázněných chovatelů. V současné době je volný pohyb psů bez vodítka v Brodě zakázaný na téměř osmdesáti místech v Brodě i místních částech. Například na odpočinkovou zónu Smetanovo náměstí či hřiště Plovárenská nesmějí psi vůbec. „Naopak skupinu pejskařů, kteří se chtějí venčení svých miláčků věnovat společně, vyslyšelo město Havlíčkův Brod,“ informovala Alena Doležalová, mluvčí úřadu. Jak upřesnila, rada města rozhodla zadat projekt na hřiště pro psy u Vymazlené kavárny na okraji Havlíčkova Brodu.

Pohyb psů po městě omezili v Pelhřimově. Pouze na vodítku a s náhubkem smí psi do sedmi lokalit. To je historické centrum města, Městské sady, Park v lokalitě „Starý hřbitov“, sídliště 5. května, parkový prostor na sídlišti Pražská – Dolnokubínská, sídliště Osvobození a travní prostor v oblasti Družstevní ulice. Právě v těchto sedmi lokalitách byly největší stížnosti od obyvatel na to, že trávníky jsou pokálené od psů. Navíc majitele psů velkých plemen nechávali zvířata volně pobíhat na ulicích, kde psi ohrožovali nejen menší psi, ale i děti.

Nehoda kamionu u České Bělé.
Kamionu se vysypalo dřevo u České Bělé, silnice už je průjezdná

Podle Věry Dolejšové z Havlíčkova Brodu je správné že města omezují pohyb psů. „Ale chovatelé mají mít prostor, kde mohou psa venčit,“ prohlásila chovatelka. Naopak podle Pavla Domkáře chovatelům chybí soudnost. Dřív než si psa pořídí mají zvážit, jestli má dost volnosti k pohybu.

Kam psi na Vysočině ve městech mohou a kam ne, mapuje i serwer Pejskaři. cz. Volnost pejskařům a jejich čtyřnohým kamarádům nabízí podle serweru Brtnice a Polná. Naopak v historické Telči  omezují pohyb psů na celém svém veřejném prostranství a zároveň nenabízí lidem a jejich psům žádný prostor, kde by byl volný pohyb bez vodítka a náhubku.

Plné zuby mají neukázněných pejskařů v Třešti. Tam jsou psí výkaly na dětském hřišti a na umělé i přírodní trávě tamního fotbalového hřiště, přesto že tam psi nesmějí.

Na Ždársku vyšli chovatelům vstříc ve Velké Bíteši. Ve městě musí chodit pes na vodítku s náhubkem, ale možnost volného pohybu nabízí víc než desítka psích výběhů. Naopak silně omezený pohyb mají psi v Novém Městě na Moravě nebo Bystřici nad Pernštejnem.