Umožní jim to jejich radnice ve spolupráci se společností eCentre.

„Přihlásit se mohou domácnosti, bytová sdružení 
i drobní podnikatelé. Pořádající firma všechny sdruží, stanoví přesné podmínky, které musejí dodavatelé dodržet, a osloví všechny dodavatele energií na trhu, aby soutěžili v on-line elektronické aukci. Tato aukce pak bude zveřejněna na webu, aby občané měli přehled o průběhu soutěže," vysvětlil starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. Ten poznamenal, že společnost eCentre otevřela svou kancelář v budově světelské radnice včera. „Pro lidi je tato služba úplně zdarma. Pořadatelské firmě neplatí za zprostředkování e-aukce nic ani město. Aukční poplatek zaplatí firmě po ukončení aukce dodavatel, který e-aukci vyhraje," vysvětlil Tourek.

Dobrou zkušenost s elektronickým nákupem energií již mají lidé v Semilech, Třebíči, Žďáru nad  Sázavou či Rosicích. „Síla každého klienta je v tom, jak velký objem zakázky dodavatelům na trhu nabízí. Čím větší je poptávka, tím lepší ceny samozřejmě mohou dodavatelé nabídnout," uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCentre, která aukci na dodavatele ve Světlé nad Sázavou 
a Havlíčkově Brodě bude zajišťovat.

Pokud se lidé rozhodnou do  elektronické aukce vstoupit, musí podepsat smlouvu se společností eCentre a předložit jí kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny či zemního plynu a kopii ročního vyúčtování.

V Rámech

„Nic víc není třeba," dodala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. „Kontaktní místo společnosti eCentre bude otevřeno 20. května v budově městského úřadu 
V Rámech, a pak každé úřední dny až do 12. června," pokračovala Doležalová. Město Havlíčkův Brod má s elektronickým nákupem energií čtyřletou zkušenost. U elektřiny i plynu dosáhlo úspor ve výši 40 procent.

„Víme, že lidi trápí jak vysoké ceny, tak i ataky naháněčů, kteří s nimi sepisují nepřehledné a nevýhodné smlouvy. Proto jsme se pro ně rozhodli ceny energií vysoutěžit a společně s firmou eCentre elektronickou aukci zajistit," uvedl brodský místostarosta Čeněk Jůzl.
Lidé v podstatě nemají možnost, jak výrazněji snížit ceny energií, než se zapojit do společné aukce. Jako první v České republice přišlo s touto službou pro občany město Říčany letos v lednu, následovala Praha 6.

„Při obou soutěžích došlo k úsporám u elektrické energie od 16 do 30 procent, u plynu od 22 do 30 procent z celkového objemu z obchodovatelné složky faktury. Chceme tak občanům nabídnout účast v soutěži, ve které budeme s Třebíčí, Semily, Žďárem nad Sázavou, Světlou nad Sázavou a dalšími," konstatoval Jůzl. Ten zopakoval, že se v podstatě jedná o elektronickou dražbu, ve které dodavatelé přes internet snižují své nabídky a snaží se tak získat zakázku a klienta. Výhodou tohoto způsobu nakupování je průhlednost celého průběhu nákupu a navíc fakt, že dodavatelé o svého klienta férově soutěží.

„Veškeré dotazy zájemcům zodpoví V Rámech Milada Hromadová a Pavel Jajtner," uzavřela Doležalová.