Jde o 83 maleb umělce Miroslava Paráka. Díla z jeho pozůstalosti, kterou věnoval městu Chotěboř, si zájemci budou moci koupit od pondělí 20. července.

„Připravujeme katalog všech obrazů určených k prodeji. K dispozici bude přímo v městském muzeu, ale také na stránkách města www.chotebor.cz nebo našich webovkách www.cekus.eu," řekl Milan Stránský, ředitel Centra kultury a sportu, jež dostalo od města pověření obrazy prodávat. Cena každého uměleckého díla je stanovena na základě znaleckého posudku.

Město má k dispozici ještě dalších 117 kusů obrazů Miroslava Paráka. Ty jsou uloženy v depozitáři městského muzea a prodávat se nebudou. Právě naopak. „Časem je budeme restaurovat a postupně zpřístupníme veřejnosti," doplnil Stránský.

Připomeňme, že Miroslav Parák (1940 – 2003) byl český malíř, který většinu života strávil v Chotěboři. Hlavním námětem jeho tvorby bylo tudíž Chotěbořsko a Železné hory, ale například i Jadran nebo některé exotické motivy pod vlivem imprese. Své oleje maloval na vše možné – lepené plátno, sololit, umakart, dřevotřísku nebo karton. Barevnost jeho děl je jemná, meditující, radostná i melancholická.

Erika Nováková