Budovu město Havlíčkův Brod pronajme od začátku letošního května na šest let firmě Futurum z Chrudimi, která se věnuje především vzdělávání a rozvoji dovedností zaměstnanců.

Nájemce zřejmě navíc získá i předkupní právo na prodej budovy, kterému by v budoucnu podle zastupitelů nemělo nic bránit. O tom, zda se Havlíčkův Brod nevyužitého areálu za několik let skutečně zbaví, by mělo padnout konečné slovo na pondělním zasedání zastupitelstva města.

„Pronájmem před definitivním prodejem objektu se chceme v podstatě pojistit. Chceme přesně vědět, co se s budovou děje, jakým způsobem ji investor využívá, nebo se ochránit proti případnému krachu a zastavení nemovitosti,“ informoval místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl.

Tradice zůstane

Školní tradice obchodní akademie, kterou prošlo mnoho stovek mladých lidí, by měla přežívat v objektu i nadále, byť zabalena do modernějšího a atraktivnějšího hávu.

„Rádi bychom tuto bývalou školní budovu využili ke vzdělávacím účelům, což ostatně patří k její historii a k tomu, proč byla postavena. Chceme tedy navázat na jejího ducha a tradici a budeme se zde věnovat hlavně vzdělávání a školení zaměstnanců nejen ze soukromého, ale i státního sektoru, a určitě se zde čas od času uskuteční i různé společenské a kulturní akce,“ uvedl jednatel společnosti Futurum Jiří Křepelka, který zároveň Deníku potvrdil, že firma bude mít zájem i o konečný odkup objektu.

Dlouhodobější spolupráce

Budoucí nájemce plánuje další spolupráci s městem a první společné kroky již byly podniknuty při podpisu smlouvy. Město totiž vyšlo svými podmínkami investorovi vstříc a nastavilo nájem na sto dvacet tisíc korun ročně.

Výše nájmu byla stanovena v této nižší relaci s tím, že firma v budově provede stavební úpravy, které by ji pomohly zmodernizovat. Provozovatel chce prostředí celé stavby zpříjemnit a zatraktivnit.

„Proběhnou zde hlavně práce interního rázu, na které bychom rádi získali dotace. Mohlo by jít o výměnu oken, zbudování nových prostor na půdě, instalování klimatizace, vzduchotechniky a podobně. Obyvatelé Havlíčkova Brodu ovšem nemusí mít starost o celkový charakter budovy, který je mnohými lidmi vnímán srdcem. Chceme ji v budoucnu využívat dlouhodobě a pomoci tím i dalšímu rozvoji regionu. Budeme tedy pracovat na tom, aby byl objekt opravdu co nejvíc využitelný, a to nejen pro místní, ale i pro lidi z ostatních regionů,“ upřesnil Křepelka.

Ten navíc uvedl, že zhruba za šest let, tedy v době, kdy by mohl objekt definitivně přejít do vlastnictví jeho společnosti, by se mohlo sídlo firmy přesídlit z Chrudimi právě do Havlíčkova Brodu.

Podle tiskové mluvčí havlíčkobrodské radnice Aleny Doležalové by měla být budova za šest let k mání za necelých devět milionů korun. “K ceně bude ještě započítána inflace, která se během doby pronájmu vytvoří. Navíc je ve smlouvě kauce jeden a půl milionu, kterou nám nájemce složí. Ta bude uplatněna například, pokud investor zdárně nedokončí některé stavební práce a budovu nakonec nekoupí. Pokud bude vše v pořádku, tato záloha bude společnosti vrácena,“ doplnila Doležalová.