Nejen turisté, ale i místní lidé se jich ptají na možnosti využití volného času, otevírací doby památek nebo na možnosti ubytování a stravování. Nechybějí ani dotazy na koupání.

Informační centrum v Havlíčkově Brodě láká například na výstavu Baroko na Havlíčkobrodsku. „Na tuto výstavu jsem dostala tip právě v informačním centru. Jsem ráda, že jsem se na takovou výstavu mohla podívat. Líbí se mi," řekla turistka Diana Příhodová.

Turistické centrum ale nabízí i jiné tipy. „Doporučujeme návštěvníkům navštívit také klášterní kostel, muzeum nebo galerii výtvarného umění. Od začátku prázdnin k nám chodí stále více lidí. Překvapuje mě, že jich více chodí v týdnu než o víkendu," uvedla vedoucí centra Petra Schwarzová.

V informačním centru v Chotěboři turisty nejvíce zajímají turistické cíle. Hodně dotazů se ale týká také stravování. „Turisty zajímá, kde se dobře a levně nají. Chtějí také vědět, jak se dostanou k nové soše čerta nebo do údolí řeky Doubravy," sdělila zaměstnankyně infocentra v Chotěboři Markéta Kadlecová. „Máme pro turisty k dispozici několik brožurek a mapek. Zdarma jim také dáváme krajské materiály," dodala Kadlecová.

Až dvacetiprocentní nárůst turistů o prázdninách zaznamenali i v turistickém centru KyTICe ve Světlé nad Sázavou. Tam se lidé chodí ptát především na to, kam se mají vypravit na výlet, na vlakové spojení do Smrčné nebo Stvořidel. Nechají si ale poradit také v tom, jaká restaurace nebo cukrárna je nejlepší.

„Turistům doporučujeme naše středověké podzemí, novou expozici na zámku, novou cyklostezku, Michalův statek, hrad Lipnici, Haškův památník, podlipnické kostely nebo Stanici Pavlov," řekla ředitelka informačního centra ve Světlé nad Sázavou Jana Kupčíková. I v tomto infocentru mají turisté zdarma k dispozici mapy okolí nebo plán města. Právě kvůli velkému nárůstu turistů světelské turistické centrum rozšířilo svou pracovní dobu. „V letní sezoně rozšiřujeme pracovní dobu o soboty. Také prohlídky podzemí provádíme dvakrát denně," uzavřela ředitelka Kupčíková.

Beáta Dvořáková