„O volné byty je zájem. V okamžiku, kdy se některý uvolní, hlásí se nám až čtyři zájemci najednou,“ upřesnila Helena Brečková z ekonomického odboru města s tím, že základní vyvolávací cena je pětaosmdesát korun za čtvereční metr.

Jak upřesnil starosta Jan Tecl, oněch sedm bytů nepatří do kategorie byty sociální, ale jsou to byty, které se pronajímají běžně za tržní nájemné. Podle Jany Melounové z Havlíčkova Brodu je ve městě prakticky nemožné si byt koupit. „Ceny jsou jako v Praze, pronájem od města je šance. Nevidím na tom nic špatného,“ poznamenala.

S pronájmem bytů obálkovou metodou souhlasí i zastupitel Milan Plodík. „Pronájem systémem soutěže není v Brodě novinka. O volných bytech rozhoduje rada. Já ten způsob považuji za správný. Ceny rostou a město se musí chovat jako hospodář. Nájemné kryje hlavně náklady. Údržba takových nemovitostí se počítá v desítkách milionů za rok,“ vysvětlil.

Pronájem volných bytů má v Brodě na radnici na starosti Markéta Firychová z ekonomického odboru. „Zájemci si mohou byty prohlédnout předem,“ upřesnila. Jedná se o byty na Žižkově, Smetanově náměstí a sídlišti Pražská. „Nájemní smlouva na pronájem bytu bude s vítězem uzavřena vždy na dobu určitou maximálně půl roku. Pokud bude zájem na obou stranách, je možné nájem prodloužit,“ dodala Firychová.

Jednou z podmínek je, že zájemce před soutěží složí vratnou kauci pět tisíc korun. Brod je jedním z mála měst v okrese, kde si radnice městské byty podržela. Jinde se jich rychle zbavili. Městské byty prodávají například v Chotěboři, zbavuje se jich i Přibyslav. Podle tamního starosty Martina Kamaráda je údržba městských bytů náročná a drahá.