Město novou Škodu Fabia combi koupilo za 278 tisíc korun od firmy Auto Racek, která na nákup auta vyhrála výběrovém řízení. Vedení radnice navíc využilo možnosti umístit na vůz registrační značku na přání. I díky tomu jsou dnes chotěbořští strážníci při objíždění města prakticky nepřehlédnutelní.

„Značku jsme měli dopředu zarezervovanou. Líbilo se nám, že délka názvu města vychází přesně na osm znaků. Jen kromě písmen „O" jsou dvě nuly," vysvětlila Jana Musilová z Městského úřadu v Chotěboři.

Na značce totiž musí být minimálně jedno číslo a písmeno „O" tam nesmí být vůbec, právě kvůli zaměnitelnosti s nulou. Zaregistrování speciální značky vyjde majitele auta na deset tisíc korun. Lidé, kteří si myslí, že tak radnice vyhodila deset tisíc korun za zbytečnost, mohou být v klidu. Městskou kasu to totiž nebude stát ani korunu, protože úřad, který značky vydává je ze zákona od placení poplatku osvobozen.

Podle Musilové bude služební vůz městské policie jediným, který bude mít speciální značku. „Pokračovat v tom dále nebudeme," potvrdila Jana Musilová.

Předchozí auto městské policie bylo sedm let staré, mělo najeto 175 tisíc kilometrů a bylo odprodáno firmě Auto Racek.

Lidem v Chotěboři se většinou originální značka na autě strážníků líbí. Jen záměna dvou nul za písmena „O" u některých z nich vyvolává různé humorné asociace.

„Policajti totiž v autě většinou jezdí ve dvou a teď si o nich budou možná lidé říkat, že už jedou ty dvě nuly z Chotěboře," ukázal názorně, jak vznikají vtipy o policistech jeden občan Chotěboře. Z pochopitelných důvodů nechtěl uvést své jméno.

„Nezlobte se, ale nechci, aby se na mne kvůli tomu zlobili," vysvětlil.

V České republice jezdí úředníci se speciálními značkami například v Dačicích, Chebu či Králíkách, kde zjišťovali reakce veřejnosti před pořízením značek prostřednictvím ankety.

Od začátku roku, kdy je možné o značku na přání požádat, této možnosti na odboru dopravy v Chotěboři využilo dosud pouze šest majitelů aut.

Zájem o speciální značku je na Vysočině celkově nejnižší v republice. Podle aktuálních informací Ministerstva dopravy bylo ke včerejšku na Vysočině vydáno pouze jednaosmdesát těchto registračních značek.

„Odrazovat může i cena. Deset tisíc za dvě plechové tabulky není zrovna málo peněz," míní například Libor Blabla z odboru dopravy v Telči. Tam shodou okolností včera vydali vůbec první registrační značku na přání od začátku roku.

„Je pravda, že jde o vůbec první vydanou značku tohoto typu naším odborem. Není však ničím výjimečná. Je to nic neříkající shluk tří písmen a pěti čísel," dodává úředník.

Velký zájem není o značky ani v krajském městě. Jihlavský odbor dopravy vydal ke včerejšku kolem dvaceti značek na přání. Daleko větším hitem jsou v Jihlavě podle Petra Jelínka z odboru dopravy žádosti o vydání třetích značek na závěs na převoz jízdních kol.
„Těchto žádostí přijmeme až osm do týdne. Pořízení této značky přijde na 650 korun," informoval Petr Jelínek.

Například v Havlíčkově Brodě vydali v lednu úředníci pět značek na přání a od té doby ani jednu.

V Pelhřimově vydali dvě značky na auta a čtyři na motorky. Ve Žďáru nad Sázavou pak vyhověli zhruba patnácti žádostem.

Ministerstvo dopravy od začátku roku do včerejška registruje celkem 20 254 žádostí o vydání registrační značky na přání. Z toho 15 852 značek již bylo vydáno a je v provozu, dalších 1 497 je už nachystáno k vydání a 151 značek je v tuto chvíli rezervováno.