To vše a mnohem víc mají možnost vidět už 1. listopadu v rámci přímého přenosu z newyorské Metropolitní opery i diváci v Chotěboři. Přenos začíná v kině v 17.45 hodin.

Kdykoli brilantní divadelní a operní režisér Richard Eyre, jehož dílem byla i Figarova svatba z minulého přenosu, nastuduje v Met nějaký kus, je prakticky zárukou, že se tato produkce stane hitem a vydrží na repertoáru po dlouhá léta. Jeho Carmen, poprvé uvedená v roce 2009, se dokonce v novém obsazení vrací na program HD přenosů. „Carmen v podání Rachvelishvili je plná žáru a nezkrotnosti. Vládne silným hlasem a do nejjemnějších nuancí jím vykresluje svobodomyslnou ženu odevzdanou osudu i tváří v tvář smrti," vyzdvihuje její výkon The Huffington Post.

„Našli bychom jen velmi málo oper, které se mohou měřit s Carmen v zobrazení vášně, žárlivosti, msty a závěrečné tragédie, za doprovodu strhující a božsky nádherné hudby. Velkolepá inscenace Richarda Eyrea pro Met všem těmto elementům vdechuje život," podtrhuje dále Huffington Post výjimečnost této opery. Bez Carmen, jež je v současnosti druhou světově nejinscenovanější operou vůbec, si nelze představit repertoár žádného velkého operního domu. Bizet se přitom kladného přijetí svého veledíla nedožil. Krátce před svou smrtí v mladém věku 36 let sklidil výsměch pařížské kritiky a teprve rok poté Carmen zaznamenala průlomový úspěch ve Vídni. Jen na jevišti Met má tato opera (v rozličných nastudováních) na kontě na tisíc repríz.