Masopustní, či karnevalové, veselí je totiž právě nyní v plném proudu.

Například minulou sobotu se v obci Vilémovice konal dětský karneval, na němž si mnoho zábavy užili nejen děti, ale i jejich rodiče. Starosta tamní organizace TJ Sokol, která tu masopustní akce pořádá, Jiří Vaníček, tehdy prozradil, že tradiční masopustní průvod čeká na tamní obyvatele v sobotu 1. března.

V sobotu se masopustní taškařice dočkají v Libici nad Doubravou. A to dokonce po třech letech. Jak prozradil starosta tamního Sboru dobrovolných  hasičů, který akci pořádá, Pavel Rutsch, masopustní průvod se tu totiž tradičně koná jednou za tři roky.

„Jedním z důvodů je to, že kdybychom jej organizovali každý rok, tak by se myslím dost okoukal. A za druhé také chceme šetřit finance místních, ke kterým se přichází," zdůvodnil Pavel Rutsch s tím, že v Libici je k vidění skutečně klasický masopustní průvod, kdy zhruba 32 až 35 dobrovolných hasičů či nehasičů v maskách prochází obcí dům do domu, žádají tam vstup, dále se tancuje, jí a pije. „Sice jsou i odpůrci masopustu, ale myslím si, že pro většinu místních je to vítané zpestření zimy," přemítal Rutsch.

Jsou ovšem i obce, ve kterých se období masopustu neslaví. „Je to už hodně dávno, kdy jsme průvody pořádali. Časem to nějak vymizelo a nyní už je nepořádáme," uvedl starosta Kojetína Ladislav Venc.
Ani v Kozlově nikdo na skupinku masek zřejmě nenarazí. „Přibližně po třicet let už masopustní průvod nepořádáme. Nikdy to tu totiž nebylo moc zaběhnuté," řekl starosta Kozlova Josef Borovský.

Jak už bylo několikrát zmíněno a jak je bezpochyby všeobecně známo, k masopustnímu veselí neodmyslitelně a samozřejmě patří nejrůznější převleky, masky a kostýmy. Maskovaní účastníci průvodů si své převleky mohou třeba půjčit, například v půjčovně kostýmů v Přibyslavi. Ta tu funguje v tamním kulturním domě. Primárně jsou kostýmy sice určeny pro divadelníky, ale jak uvedla vedoucí přibyslavského informačního centra Anna Šauerová, služeb půjčovny může využít každý dospělý zájemce.

Kostým krávy je oblíbený

A jaké jsou letošní kostýmové trendy? „Je to opravdu různé, záleží na každém, jakou má představu. Není to tak, že by každý rok letělo něco speciálního. Někteří se chtějí v průvodu hlavně bavit, a tak si půjčují kostýmy klaunů a třeba i kostým krávy, který je opravdu oblíbený. Jsou ale i tací, jež chtějí jít takzvaně za dámy. Ti si půjčují třeba historické kostýmy," prozradila Anna Šauerová. Ta dále uvedla, že právě v období masopustu počet klientů půjčovny kostýmů vzrůstá. Stejná situace panuje i o letních prázdninách, kdy se také konají nejrůznější akce v maskách, a samozřejmě i na čerty a Mikuláše.

Mezi zájemci o převleky jsou prý jak tamní obyvatelé, tak rovněž lidé z okolí, například z Krucemburku, Havlíčkova Brodu, Polné a ze Žďáru nad Sázavou. K dispozici tu pak mají výběr z kostýmů pro dospělé, které z 85 procent ušili sami divadelníci. Za klasický kostýmový komplet tu za neomezeně dlouhou výpůjční dobu zaplatí zákazník zhruba 150 korun.

Okénko do historie

Historička z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Alena Jindrová přiblížila, jak je to s historií masopustu, jež se slaví v období mezi Třemi králi a Popeleční středou, s kterou začíná předvelikonoční půst.

„Masopust je svátek velmi starý. Navazuje už na řecké a římské antické oslavy, které oslavovaly přechod mezi zimou a jarem. Kdy a jak přesně k přetvoření masopustu v křesťanskou slavnost došlo, není známo," vysvětlila Jindrová s tím, že si masopust každopádně zachoval mnoho pohanských rysů. Nejstarší zmínka o masopustu v Čechách pak prý pochází z doby vládnutí Přemysla Otakara II., tedy ze třináctého století.

Alena Jindrová dále uvedla, že základní poselství masopustu se od starých dob nezměnilo. „Stěžejními prvky jsou hudba, veselí, jídlo a pití. Nošení masek mělo plnit především magickou funkci ochrany proti přírodním silám. Masky vyjadřují kladné, anebo záporné síly. Mají zahánět krutost zimy, která v tomto období nejtíživěji doléhá na člověka i na zvířata," objasnila Alena Jindrová.

Ta na závěr dodala, že masopust má tradici na celém evropském kontinentě. V jiných zemích je prý označován slovem karneval, jež je odvozeno ze spojení italských slov carnevale, což znamená „odlož maso". Tedy že na konci masopustu se má odložit maso, protože začíná období půstu. „V českých zemích jsou již od 14. století typickým pokrmem v období tohoto svátku koblihy. O jejich pojídání nacházíme zprávy již u Tomáše Štítného ze Štítného," uzavřela zajímavostí Alena Jindrová.

Aneta Slavíková