Jeho poselstvím je rozšiřování myšlenky ekologického způsobu života, vzájemného setkávání sousedních obcí, seznamování s kulturním a společenským životem regionů. Byl to cíl třetí etapy dlouhé 27 kilometrů, vedoucí z Rozsochatce do Světlé nad Sázavou.

Již hodinu předtím započal na světelském náměstí bohatý kulturní program, při kterém se představili žáci Základní školy Lánecká, mládežnický orchestr Základní umělecké školy Světlá nad Sázavou, děti ze soukromé mateřské školy Bambino a dětský folklorní soubor Škubánek, ve stánku nabízely občerstvení účastníkům štafety, účinkujícím i všem přihlížejícím členky místní organizace Českého svazu žen. Pro dětské návštěvníky byly připraveny soutěže a hry, které zábavnou formou vysvětlovaly význam ochrany životního prostředí.

Účastníky štafety, kterou vedli člen úřadu zemské vlády Dolního Rakouska Bernhard Haas a Petr Holý z odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina, uvítal starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. Poté si vzal do ruky mikrofon host z Rakouska, poděkoval za krásné přijetí a přiblížil význam akce Klimatour, která má u našich jižních sousedů již patnáctiletou tradici.

Účastníci štafety nepřijeli s prázdnou, když návštěvníkům zazpívali svoji hymnu nazvanou Tý jó, my jedeme bio. Tak jak je zvykem projektu Klimatour, že si starostové jednotlivých obcí předávají štafetu, předal tuto štafetu, vyjadřující přátelství a zájem o spolupráci, starosta Příseky Jaroslav Štefáček starostovi Světlé Janu Tourkovi.

Zajímavostí určitě bylo, že mezi dvaadvaceti cyklisty v zelených vestách, kteří přijeli do cíle na světelské náměstí, byla též mistryně světa v dráhové cyklistice Jarmila Machačová. Ta se k pelotonu připojila v Přísece, která byla předposlední zastávkou mezinárodní štafety a kde nyní naše cyklistická reprezentantka s rodiči žije.

Jiří Víšek