Mikrojesle v Brodě pečují o děti od půl roku do jejich čtvrtých narozenin. Při jejich prvním otevření byl i Havlíčkobrodský deník. „Každému dítěti se věnujeme individuálně. Přednost mají pracující rodiče,“ popsala práci mikrojeslí manažerka Ilona Heijting. Jak zdůraznila, jedná se o pilotní projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, proto je služba poskytována zdarma.

Mikrojesle pracují na principu rodinné péče, zařízení mohou denně navštívit nejvýše čtyři děti. „Místa jsou sdílená. Když nemůže dítě do jeslí přijít, nabízíme místo jiným zaregistrovaným rodičům,“ vysvětlila Ilona Heijting.

Mikrojesle se starají o děti pět dní v týdnu osm hodin. „Maminky řeší, jak se po porodu vrátit zpět do práce, ale o jejich malé děti se nemá kdo postarat. Mikrojesle v Havlíčkově Brodě chyběly," konstatovala při slavnostním otevření mikrojeslí Darja Čapková z Family Pointu. Za dětmi docházejí i dobrovolnice, v roli profesionálních babiček čtou dětem pohádky.

Mikrojesle jsou v havlíčkobrodské Horní ulici. „Zřizovatelem je Informační a poradenské centrum Vysočina o.p.s,“ upřesnila mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.Podle místostarosty Havlíčkova Brodu Vladimíra Slávky (ANO) radnice mikrojeslím fandí a podpořila jejich činnost částkou 10 tisíc korun. V Havlíčkově Brodě byly kdysi klasické jesle. Pod hlavičkou města fungovaly do poloviny roku 2005. Pak byly zrušeny. Radnice je už neobnovila. Jesle jsou dnes jen v Chotěboři a Jihlavě.