„U nás ve vesnici čerti a Mikuláš budou chodit i letos. Vždycky tomu tak bylo, je to tradice. A vládní nařízení neporušovali ani před lety. Pokaždé zůstávali venku, nechodili až k dětem,“ nechal se slyšet Matěj Janáček z Havlíčkobrodska. Podle něj se lidé z vesnice na to každý rok těší. „Mikuláš s anděly a čerty budou mít docela co dělat, aby všechny stihli obejít,“ dodal s úsměvem.

Dodržování odstupů je zásadou, kterou se řídí i nadpřirozené bytosti. Čerti se většinou drželi zpátky i dříve, to aby nevyděsili děti, které přišli navštívit. „K nám jako obvykle přijde stálá parta zkušených čertů, Mikuláše a anděla. Je tam můj táta a jeho kamarádi a kamarádky, skupina o sedmi lidech. Loni to kvůli covidu raději zrušili úplně, letos budou chodit, ale jen po známých. A nebudou vstupovat do domů a bytů. Vše se bude odehrávat před domem, pod balkónem nebo u vchodů,“ nastínila očekávanou návštěvu Jana Sobotková ze Žďáru nad Sázavou.

Mikulášská nadílka v Tasovicích na Znojemsku v sedmdesátých letech.
Do ulic vyrazí Mikuláš, letos jinak. Zavzpomínejme společně na nadílky

Ani samotné bytosti nebeské a pekelné se nadílky nechtějí vzdát. Podle nich všechno záleží na domluvě. A podmínky se dohodnou předem. „Děti o Mikuláše nepřipravíme ani letos. Budeme chodit do rodin, které si nás dopředu objednaly,“ řekl Jan Fousek z Chotěboře, který děti straší coby čert už několik let.

S rodiči malých nezbedníků je domluvený, že respirátory mít nemusí. „Před odchodem z domu si ale každý uděláme alespoň samotest," prohlásil Fousek.

Přestože většina lidí na Vysočině se šíření nákazy v souvislosti s mikulášskou nadílkou neobává, někteří se přece jen raději protentokrát spolehnou sami na sebe. „Nebudeme zvát žádnou mikulášskou partu. Domluvili jsme se, že se manžel převlékne za čerta a tchán za Mikuláše. A odbudeme nadílku svépomocí. Tak snad to kluci neprokouknou,“ doufá Jitka Králová z Velkého Meziříčí.

Lyžaři na Vysočině.
Lyžování: ve Lhotce se spojí bílé stopy, vrací se také okruh na Samotín

A kdo by si snad chtěl „Mikuláše“ užít o něco svátečněji, může využít například nabídku bystřického Edenu. Tam připravili na neděli Čertovskou show aneb příjezd knížete pekel. A nebo se vydat na procházku po Novém Městě na Moravě a jeho okolí. Tradiční čertohrádky tam sice zrušili, připravili ale náhradní variantu. „Společně s Novoměstskými kulturními zařízeními jsme přichystali Mikulášovo putování po Novém Městě. Od šestnácti hodin půjdou dva průvody čertů, Mikulášů a andělů na různá místa Nového Města na Moravě,“ přiblížila Věra Staňková z novoměstské Horácké galerie. Jeden průvod má sraz na Vratislavově náměstí u svaté Anny a půjde směrem na Holubku a do lokality Nad městem. Druhý vyjde od muzea a půjde kolem sportovní haly k Cihelskému rybníku.