Dva lidi právě toto období využili na svatební obřad. Nebyl to však jen takový obřad, na tuto slavnostní chvíli nikdo z hostů do konce svého života nezapomene. Na Geofondu se totiž konala indiánská svatba.

Misabelka a Aron se pro tento rituál rozhodli cílevědomě.

„Asi před dvanácti lety jsem pocítil velkou touhu navštívit území Apačů," zavzpomínal Aron, jak se k Indiánům vůbec dostal. Do Severní Ameriky se mu skutečně podařilo odletět a chvíli s indiánskými kmeny strávil. „Cítil jsem tam neskutečnou sílu. Věděl jsem, že jsem tam už někdy předtím byl. Probudilo se ve mně indiánské srdce, srdce přírodního člověka," vyznal se ze svých pocitů.

To jsme my

Když se zhruba před rokem Aron s Misabelkou potkali, ani jeden z nich netušil, kam se jejich vztah bude ubírat. „Aron se vyslovil zhruba po čtvrtroce, ale mně se to zdálo příliš rychlé," usmívá se Misabelka.

Postupem času však ale i ona začala cítit, že Aron je ten pravý. Otázkou zůstalo jenom místo a atmosféra, v jaké se obřad uskuteční. „Byla jsem přesvědčená, že to musí být právě tady v Chotěboři, na Geofondu, že tady se cítím doma, to jsem já," popisuje, i když sama pochází z Třebíče.

Nevěsta, která si na svatbu zvolila dlouhé bílé šaty s třásněmi, už dlouho cítí, že její podstata je jiná. „Není to žádný výstřelek. To je to, kým jsme. Ta obyčejnost, to naši předkové kdysi zažívali. Nepotřebovali žádné velkolepé oslavy, zvyky," vysvětluje. Při obřadu nechyběl oheň, který je i symbolem čistoty a podstaty.

I když indiánský rituál právní předpisy České republiky neumožňují a Aron a Misabelka tak stále zůstávají v podstatě svobodní, nevadí jim to. „Myslím si, že už jsme dávno pochopili, že nepotřebujeme žádné politiky, úředníky a legislativu, která tady momentálně je," podotkl Aron a Misabelka k tomu přidává: „I když v dokladech budu mít stále rozvedená, srdcem jsem vdaná. A žádný štempl k tomu nepotřebuju."

Průvodcem při indiánském obřadu byl šaman Jan Red Shirt, který oddával vůbec poprvé.

„Přiznám se, že jsem z toho byl lehce nervózní. Viděl jsem několik indiánských obřadů, ale je úplně jiné dělat to tady v České republice," řekl.

Jan Red Shirt, jak již napovídá jeho jméno (v překladu Červená košile), má indiánské kořeny.

U kmene Lakotů

„Můj děda žil u kmene Lakotů a bojoval v americké armádě. V Německu se seznámil s mojí babičkou. Vzali se, narodil se jim otec. Ale můj děda se pak po jistém čase stejně sbalil a vrátil se zpět do rezervace v Montaně. Takže já jsem ho naposledy viděl, když mi byly tři," popsal střípky rodinné historie šaman, který tady zprostředkovává i kus indiánské historie. Na svých přednáškách a besedách dává zájemcům možnost vrátit se ke kořenům našich předků.

„Indiánské geny ve mně zůstaly. Možná i proto si mě Misabelka a Aron vybrali. Mám z toho opravdu velkou radost a beru to jako poctu," dodal s úsměvem.

Erika Nováková