Komunitní bydlení vychází podle Dany Pajerové, ředitelky Domova Háj z nového projektu podporovaného Evropskou Unii, takzvané transformace, kdy obyvatelé dřívějších ústavních zařízení pro mentálně a tělesně handicapované by měli ústavy opustit a začít žít samostatně, v podmínkách které se co nejvíc blíží běžnému životu. Na Vysočině se transformace týká dvou zařízení, jedno je v Háji a druhé ve Zboží u Habrů.

„Od února letošního roku v komunitním domě žije šest klientů. Tři muži a tři ženy z toho jsou tu dva partnerské páry. Čtyři obyvatelé jsou bývalí klienti zařízení v Háji, dva přišli od rodičů. Jejich věku je od šestadvaceti do padesáti let. Všech šest obyvatel společně vaří, uklízí, chodí nakupovat. Učí se samostatnosti. To všechno za pomoci asistentů, kteří s nimi jsou čtyřiadvacet hodin denně,“ informovala o podmínkách bydlení v komunitním domě jeho vedoucí Lucie Šormová. Všech šest obyvatel komunitního domu se na samostatný pobyt připravovalo už za svého pobytu v Háji. Tímto přípravným procesem prošli v Háji dva ze současných obyvatel komunitního domu Miroslav a Bohumil.

„Pocházím z Jihlavy. Nejdřív jsem žil v Háji. Tam jsem si našel partnerku, teď jsme spolu už dlouho. Moc se mi líbila na první pohled. V domě jsem spokojený. Moc se mi tu líbí, rád vařím a taky jím. Nejradši mám knedlíky, krupičnou kaši a řízek,“ prozradil Miroslav. I Bohumil je v komunitním domě spokojený. Žije s partnerkou Janou, rád uklízí a chodí na procházky.

Podle vedoucí komunitního domu Lucie Šormové ne všichni obyvatelé komunitního domu jsou odkázaní jen na svoje invalidní důchody. „Tři obyvatelé mají částečné zaměstnání, například úklid ve škole, další dva mají takzvaně podporované zaměstnání,“ upřesnila Šormová s tím, že obyvatelé okolních domů v ulici si na nové sousedy zvykli, snaží se jim i pomáhat. Všech šest obyvatel má v komunitním domě smlouvu o bydlení na dobu neurčitou.

V současné době jsou ve Světlé dva komunitní domy. Ten první se otevřel před více než dvěma lety, kdy se projekt samostatného bydlení mimo ústav v Háji jen zkoušel. Další se budou otvírat na různých místech okresu Havlíčkův Brod. Jeden bude v Ledči, další v Havlíčkově Brodě, Chotěboři a Golčově Jeníkově. Stavět se budou prakticky na zeleném drnu, na rozdíl od komunitního domu ve Světlé, který vznikl rekonstrukcí starší nemovitosti. Transformace Domova v Háji a stěhování klientů do komunitních domů, které má zvýšit kvalitu sociálních služeb pro lidi s postižením, se bude dít zhruba do roku 2020 až 2021. Stavby komunitních domů financuje Kraj vysočina s pomocí dotací od Evropské Unie. Stavby komunitních domů přijdou na desítky milionů korun.