Krajské ocenění vyzdvihuje řemeslné mistry, kteří vynikli ve svých oborech. Jaroslav Těsnohlídek i Josef Filip dokonale ovládají svou práci a předávají nabité know-how následovníkům. Díky tomu pomáhají uchovávat tradiční postupy ruční práce na Vysočině. “Udělení titulu právě jim může být jednou z přirozených cest k inspiraci pro mladou generaci," vysvětluje Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina. Cenu řemeslníkům udělilo krajské zastupitelstvo.
Knihař Jaroslav Těsnohlídek pořádá ve své dílně v Havlíčkově Brodě pravidelné kurzy, při kterých si lidé mohou vlastnoručně svázat knihu. Řemeslný mistr si dokonce pořídil malou putovní knihařskou dílnu v dodávce, aby mohl učit knihvazačství kdekoliv. Při práci používá pestrou škálu materiálů a snaží se vazby kreativně zdobit.
Truhlář Josef Filip z Velkého Meziříčí restauruje a konzervuje dřevěný nábytek. Uplatnění našel například v Muzeu silnic a dálnic ve Velkém Meziříčí. Pro řemeslo vychoval i syna Jana, společně restaurují starožitný nábytek a vyrábí repliky historických předmětů. Věnují se i lisování kožených sedáků a opěrek židlí se slepotiskem podle vlastních vyřezaných šablon.
Mistr řemesla Filip předává své zkušenosti také studentům. Vyučuje obor restaurování na Vyšší odborné škole restaurátorské v Brně.
Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina nosí už sedmnáct regionálních osobností. Mezi nimi například šindelář Jindřich Holub, malířka horáckých kraslic Hana Šmikmátorová, sedlář Luděk Žákovský nebo pasíř Miroslav Štěpánek.