Ta stále patří mezi vůbec nejlepší přístupy k tomu, jak si efektivně zorganizovat práci.

Metodu vytvořil americký kouč David Allen a již před patnácti lety ji popsal ve své knize Mít vše hotovo, která se nedávno dočkala svého druhého vydání. Knihu vydalo opět nakladatelství Jan Melvil Publishing a do češtiny ji přeložil David Krásenský.

Metoda GTD vypadá sice na první pohled velmi složitě, ale jakmile ji začnete aktivně používat, není už cesty zpět. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že každý den si díky GTD naplánuji svůj pracovní i osobní čas – a ve výsledku získám mnohem více volného času, který mohu využít na zábavu, rodinu či mé koníčky.

Hlavní přínos GTD spočívá v tom, že učí člověka uvolnit mysl a vytvořit si důvěryhodný externí systém, který mu umožní soustředit se na jednu věc, aniž by musel přemýšlet nad ostatními záležitostmi či úkoly. Všechny důležité a podstatné informace naleznete v knize.

Osobně jsem byl velmi zvědavý, jak se druhé vydání Mít vše hotovo bude lišit od toho prvního. Autor celou knihu přepsal a zohlednil v ní nové digitální vymoženosti a přístroje.

Jádro knihy a hlavní myšlenka jsou přitom stále stejné. Jak například naložit s množstvím úkolů, které se na nás každý den valí, jak si vyčistit hlavu od povinností, jak efektivně používat e-mail či jak všechny úkoly třídit a vyřizovat. Na knize se mi také líbí, že ji čtenář nemusí číst od začátku do konce, aby mu byla užitečná. Může v ní různě listovat a vybrat si jen ty pasáže, které ho zajímají.

Knihu Mít vše hotovo ocení všichni lidé napříč povoláním, věku, vírou či celkovým přístupem k životu. Přitom rozhodně nejde o žádnou nafouknutou americkou příručku. Za vše mluví fakt, že časopis TIME označil Mít vše hotovo za nejlepší knihu desetiletí o osobním rozvoji.