Svůj podíl na tom mají také čtenáři Deníku, kteří měli možnost své tipy záchranné stanici poslat. Podmínkou bylo, že jména musí začínat písmenem A.

„Trvalo to dlouho, ale jména jsou konečně vybraná. Dvě samičky se jmenují Amálka a Adélka. Samci pak Adam a Artuš," prozradil ředitel záchranné stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

Norkům se daří dobře. Jsou očipovaní a naočkovaní. Klidně už by mohli do volné přírody. „Mláďata už jsme oddělili od jejich matky. Máme teď dva a dva dohromady. Ale asi je budeme muset rozdělit úplně, jsou totiž velmi teritoriální a začínají se prát," vysvětlil ředitel.

Estonci napoví

Co s nimi bude dál, se zatím neví, závisí to na rozhodnutí zoologické zahrady v Tallinnu.

„V Estonsku, kde je největší počet norků evropských, mají chovnou knihu. Ta rozhodne o tom, kam norci půjdou. Myslím, že se to dozvíme koncem září nebo až v říjnu," uvedl Karafiát.

Narození čtyř mláďat norků evropských je vzácné, protože jejich populace se neustále zmenšuje. Mohou za to změny v krajině a zavlečený norek americký.

Dnes se s norkem evropským lidé setkají jen na pár místech v kontinentální Evropě. Jako například na severní části Španělska, v pobaltských státech a v Dunajské deltě.

Beáta Dvořáková