Příjem v záchranné stanici nedaleko Ledče nad Sázavou teď mají takřka neustále. „Denně lidé hlásí nalezená mláďata nebo zraněné živočichy. Většinou telefonicky a k nám se pak dostávají přes síť spolupracovníků stanice a dobrovolníků,“ popisuje Karafiát.

Starají se o zvířecí obyvatele nejen Vysočiny, ale i sousedních regionů. „Konkrétně třeba veverky, netopýry, kuny a mláďata ptáků, jako je kalous ušatý, puštík obecný, káně rousné nebo strakapoud malý,“ vyjmenovává Karafiát. „Je to důsledek především kalamitní těžby,“ je přesvědčený ředitel stanice.

Svou roli ale podle něj sehrála i koronavirová pandemie. „Lidé byli v minulých měsících více doma, pozorovali okolí a také hojněji vyráželi samostatně do přírody, kde si všímali abnormalit v životě zvířat,“ zamýšlí se nad vyšším číslem Karafiát.

Kromě opuštěných mláďat se v Pavlově aktuálně starají i o malého netopýra hvízdavého, jenž má poraněné křídlo, a dvě srnčata, kterým matku srazilo auto. Všichni tři se za pár týdnů vrátí zpět do přírody.

Provoz zvířecího azylu dlouhodobě podporuje i Kraj Vysočina. Ročně přispívá 1,3 milionu korun a nejinak tomu bude i letos. „Naším cílem je prostřednictvím krajské podpory umožnit stanici bezproblémově fungovat a umožnit jí připravovat vzdělávací a výukové programy pro mládež. Mezi nejoblíbenější zastavení patří mezi dětmi babiččin dvoreček s vodním ptactvem, vydří domeček, žabí hrad a doskočiště, broukoviště a hmyzí hotel nebo hadí líheň,“ popisuje krajský radní Martin Hyský.

Záchranná stanice se nachází na samém okraji Pavlova u Ledče nad Sázavou a návštěvníky upoutá především díky slaměné vydře v nadživotní velikosti. „Vnímavý návštěvník pocítí souznění s přírodou, kde nalezená a odchovaná mláďátka nebo poraněná volně žijící zvěř dostává druhou šanci na nový život,“ dodává mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.