Žákovský komorní orchestr ŽAKO pod vedením dirigentky Lucie Pavlíkové a umělecké vedoucí Jarmily Nedbalové tam totiž získal druhé místo v Ústředním kole soutěžní přehlídky žáků Základních uměleckých škol České republiky ve hře smyčcových orchestrů.

„Je to vynikající úspěch. Souboru srdečně gratuluji 
a samozřejmě mu děkuji za výbornou reprezentaci školy. Je vidět, že to u nás v Chotěboři přece jen neděláme vůbec špatně," uvedl ředitel školy Milan Moc.

Chotěbořský žákovský komorní orchestr, v němž hraje deset dívek a jeden chlapec, předvedl bravurní výkon nejen v Olomouci, ale také při předcházejícím krajském kole v Jihlavě, do kterého se přihlásil vůbec poprvé ve své dosavadní historii. A hned zvítězil.

Shodný repertoár

„V Jihlavě i Olomouci jsme porotám představili shodný repertoár. Tvořily ho celkem čtyři skladby od Antonia Vivaldiho, Bély Bartóka, Girolama Frescobaldiho a Franze Schuberta," řekla dirigentka orchestru Lucie Pavlíková. Ta dodala, že v ústředním kole se mladí chotěbořští muzikan
ti utkali se svými vrstevníky 
z Brna, Ostravy a Hlinska. „Vybrané skladby jsme začali nacvičovat již na podzim loňského roku a před odjezdem do Olomouce jsme je ještě pilovali na jednodenním soustředění doma v Chotěboři," poznamenala Pavlíková.

V orchestru hrají talentovaní hudebníci ve věku od osmi do čtrnácti let. Na první housle v něm hrají tři žáci, na druhé dva a na třetí také dva. Tři žáci hrají na cello a jeden „tvrdí" muziku hrou na kontrabas.

Obsazenou nemáme violu, tu tedy nahrazujeme třetími houslemi, a ve hře na cembalo máme výpomoc," pokračovala Pavlíková.

Zkratku ŽAKO si žáci orchestru zvolili sami. Stejně tak maskota, kterým je stejnojmenný papoušek.

„V malém výtvarném výběrovém řízení nakonec zvítězil obrázek, který nakreslila členka orchestru Štěpánka Havlová," usmála se Pavlíková.

Žákovský komorní orches-tr působí při chotěbořské Základní umělecké škole od roku 2013 a svou činností navázal na někdejší Komorní orchestr mladých, který vedla Věra Fialová.