Táto, kde máš peněženku! Až o hodinu dříve oproti svým zažitým zvyklostem byli ochotni vstát obyvatelé Přibyslavi a blízkého okolí, aby mohli Mlékárenské dny navštívit, ochutnat nebo si se slevou zakoupit výrobky z produkce vysočinských mlékáren. Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka se jedná o záležitost v kraji ojedinělou, už tím, že se jí účastní až polovina velkých mlékáren, které v současné době fungují v rámci celé ČR.

Fronta před radnicí

„Máme co dělat, abychom ten nápor zvládli. Ze začátku je zájem návštěvníků příjemný, ale ke konci jsme pořádně unavení," svěřila se Bohumila Severová z mlékárny v Žirovnici.

„Každý rok na ochutnávky padnou tři palety výrobků, ale jedeme do toho vždycky s plným nasazením, protože si myslíme, že taková propagace naší mlékárny má smysl," zdůraznil Vladimír Čejna z Pribiny TPK Přibyslav.


Fronta před přibyslavskou radnicí, v jejímž sklepení se mlékárenská prezentační akce konala, se tvořila už více než hodinu před začátkem.

„Já se chodím do sklepa podívat každý rok, protože mě zajímá co nového si mohu v obchodě koupit, ale už si říkám, že toho nechám. Vadí mi čím dál víc, jak se někteří návštěvníci chovají. Strkají se, tlačí, jsou neurvalí, chovají se, jak kdyby týden nejedli, není divu, ochutnávky jsou zadarmo," posteskla si Jana Valentová z Havlíčkova Brodu.

O Krajáč Vysočiny

Kromě možnosti zdarma ochutnat měli návštěvníci možnost dát svůj hlas některé z mlékáren a ocenit tak její produktovou nabídku v návštěvnické soutěži O Krajáč Vysočiny. Nejúspěšnější v této soutěži je každoročně „domácí" Pribina, proto se nabízí otázka, zda taková soutěž, kde se vítězné ceny sbírají každý rok může vítěznou mlékárnu ještě potěšit a udržet v napětí.

„Samozřejmě, úspěchů v mlékárenském průmyslu není nikdy dost. Myslím že v náš prospěch mluví hodně i to, že jsme místní a naše výrobky zákazníkům chutnají," konstatoval Vladimír Čejna zástupce marketingu z Pribiny.

Tato mlékárna vsadila v poslední době na nejmodernější techniku a svoje zákazníky oslovuje pomoci internetu, aby zjistila, co by jejich chuťové buňky nejvíc potěšilo. Pro ceny, které Pribina sbírá ve všech možných potravinářských soutěžích v rámci celé ČR, už vyčlenilo vedení zvláštní místnost.

„Přání zákazníků je na prvním místě. Když víme, že jim naše výrobky chutnají, že naše čísla prodeje stoupají, jeto pro nás daleko důležitější než všechny ceny," vysvětlil Čejna.

Mlékárenské dny v Přibyslavi, které organizuje tamní radnice si získávají stále více příznivců v řadích konzumentů i mlékárenských odborníků, patronát nad nimi drží i kraj Vysočina.

„Mlékárenství a s tím související zemědělství na Vysočině tvoří až 20 procent místních pracovních příležitostí, proto ho kraj výrazně podporuje, „ konstatoval krajský radní Libor Joukl.

První cenu v návštěvnické soutěži a krajáč obdržela Pribina TPK Přibyslav, druhé místo kozí farma Dvorský z Olešenky a třetí místo patřilo mlékárně Polná.