Muzeum otevřelo novou stálou expozici „Z historie a současnosti našich silničních mostů". Výstava sleduje vývoj mostního stavitelství od prvních dřevěných a kamenných lávek až k železobetonovým obrům překonávající kilometrové vzdálenosti.

V předsálí expozice návštěvníci uvidí také několik modelů mostů, které v rámci 7. ročníku soutěže, vyhlašované Svazem výrobců vlnitých lepenek, zhotovili studenti středních škol z celé České republiky.

Havlíčkobrodský model z vlnité lepenky představuje rekonstruovaný dálniční most přes údolí Šmejkalky u Senohrab o délce 248 metrů. Most je největším objektem na dálnici D1 postaveným před a za 2. světové války a současně plně využitým pro dnešní dálnici. Jeho autory jsou Adam Němec a Michal Dohnal, kteří se zúčastnili projektu Stavby z vlnité lepenky.

Ze sedmého ročníku soutěže

Modely mostů, které budou součástí expozice, pocházejí ze 7. ročníku soutěže. V předchozích ročnících studenti stavěli národní fotbalový stadion, vlakové nádraží nebo školu snů. Projekt dlouhodobě poukazuje na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů.

Expozice v Muzeu silnic ve Vikýřovicích představuje mosty jako spojovací článek při překonávání nejrůznějších překážek.

„Lidé totiž odnepaměti tíhli k tomu, co je spojuje – most je proto předmětem jejich sympatií. Most se tak objevuje na obrazech, grafikách, medailích, pohlednicích, poštovních známkách, v písních i básních," přiblížila téma expozice vedoucí muzea Alena Turková.

Výstava kromě jiného představuje řadu unikátních exponátů. Nejstarší je model dřevěného mostu a pískovcový klenák z konce 18. století. Mezi ty největší a nepřehlédnutelné patří určitě takzvaná Bailey Bridge, mostní konstrukce, která se začala používat za 2. světové války a jako mostní provizorium se používá dodnes. Naopak nejmenšími exponáty jsou haléře z 20. let 20. století, které jsou dekorovány motivem mostu.

Muzejní expozici doprovází i zábavné interaktivní prvky, kdy si návštěvníci budou moci zkusit postavit model unikátní lávky Leonarda da Vinciho, sestavit puzzle s námětem mostu. Na velkoplošné mapě budou moci označit jejich oblíbený most nebo přispět svými fotografiemi do obrazové prezentace sbírkových pohlednic a fotografií.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka je otevřeno vždy od úterý do soboty, a to od 10 do 16 hodin.

Pavel Sobol