To umožní nově zrekultivovaná vzletová a přistávací dráha 
i nová zpevněná plocha, které už zanedlouho uvede do provozu na svém veřejném vnitrostátním letišti v Počátkách Aeroklub Chotěboř.

„Jako první ze všech provozovatelů pěti veřejných letišť na Vysočině jsme splnili podmínky příslušného grantu Kraje Vysočina a za podpory chotěbořské radnice letiště inovovali. Podstatná je také skutečnost, že úpravou vzletové a přistávací dráhy jsme na letišti dosáhli snížení hlučnosti, kterou byly v některých případech zatíženy obce v okolí," řekl Jan Adamec z Aeroklubu Chotěboř. Slavnostní otevření nové vzletové a přistávací dráhy 
i zpevněné plochy je připraveno na úterý 21. srpna.

Z kraje až půl milionu korun

Zastupitelé Kraje Vysočina letos na jaře rozhodli, že úřad poskytne dotace na obnovu regionálních letišť. Mimo jiné 
i proto, že je často využívají záchranáři. „Hasiči na nich například tankují vodu při požárech a podobně," připomněl tehdy Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Aerokluby mohly dostat na obnovu dopravní infrastruktury svých letišť až půl milionu korun.

Podmínkou byla rovněž čtvrtinová spoluúčast měst, 
u kterých se letiště nacházejí. Krajskou dotaci tak mohla čerpat kromě toho chotěbořského, i letiště v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Přibyslavi a Křižanově.

Adamec připomněl, že současnou podobu vzletové a přistávací dráhy dostalo letiště 
v 70. letech 20. století. „Svépomocí tehdy aeroklub postupně postavil dnešní hlavní hangár, dílnu, garáže, podzemní nádrž pohonných hmot i nynější provozní budovu letiště," pokračoval Adamec.

Dnes Aeroklub Chotěboř 
a jeho členové kromě létání pro své vlastní potěšení, zajišťují i výcvik nových zájemců o pilotní licenci. „Hlavně ale zajišťují provozuschopnost veřejného vnitrostátního letiště a organizují pravidelně Dětský den spojený s leteckou show, která se 
v posledních třech letech stala jedním z největších a nejúspěšnějších leteckých dnů 
v České republice," podotkl Adamec.

Ten dále konstatoval, že během posledních tří let Aeroklub Chotěboř vybudoval v areálu letiště svépomocí několik zpevněných ploch. Jeho členové se také složili na odkup soukromého hangáru, bez kterého by byl dnešní rozvoj Aeroklubu neuskutečnitelný. V loňském roce postavil svépomocí řídící věž, která je dnes dominantou letiště a bez které by byla existence veřejného letiště ohrožena. Za zmínku stojí i skutečnost, že v letošním roce byl Aeroklub Chotěboř oceněn radou města Chotěboř jako nejlepší spolková organizace města za rok 2011.

Stručně z historie
Novodobá historie letiště Chotěboř se datuje  rokem 1945, kdy si parta nadšenců obstarala první kluzák a na pozemcích za dnešním chotěbořským hřbitovem prováděli první pokusné starty.  Za pomoci továrníka Eckharta pak získali pozemky v Dobkově. V roce 1951 byli chotěbořští letci zařazeni do nově ustaveného  Svazarmu. Postupně jim začalo být letiště u Dobkova malé a za pomoci Svazarmu došlo k jeho rozšíření. V 50. letech se jeho sídlo stěhuje do současných prostor u Počátek. Začala zlatá éra sportovního létání na Chotěbořsku, podporovaná Svazarmem, městem Chotěboř a tehdejšími Chotěbořskými strojírnami. Současnou podobu vzletové a přistávací dráhy dostalo letiště v 70. letech.