„Požadujeme, aby zastupitelstvo v čele se starostou přehodnotilo svoje rozhodnutí, nejednalo o nás bez nás a vyhlásilo referendum. Na základě referenda se pak rozhodne, jestli elektrárny u Modlíkova budou nebo ne,“ prohlašuje jeden z autorů protestu Petr Pavlík.

Zhruba před rokem dostala totiž obec nabídku od jedné firmy, která měla zájem u Modlíkova postavit větrné elektrárny. Zatím co v jiných obcích v tomto případě vyhlásili referendum, vedení obce Modlíkov se rozhodlo jinak.

„Na úřední desku jsme řádně a podle zákona vyvěsili oznámení ke kterému se mohli obyvatelé vyjádřit a proti stavbě elektráren protestovat. Nepřišel tehdy nikdo, a tak zastupitelstvo stavbu elektráren podpořilo,“ vysvětluje starosta Miroslav Štědrý který ve stavbě větrných obrů vidí především vítanou finanční injekci pro obecní rozpočet.

Podle Milana Zvolánka, který protest podepsal, to byla právě ta chyba. „Úřední desku každý nečte. Někteří modlíkovští ani nevěděli, že tam takové oznámení visí a rozhodnutí zastupitelstva se jich dotklo,“ vysvětluje Zvolánek.

V souvislostí s peticí, která rozdělila obec na dva tábory, se objevilo samozřejmě i několik dohadů a v uvozovkách zaručených informací. Například že petice je zaměřena proti starostovi a požaduje jeho odstoupení. Naopak autoři protestní akce také nejsou tak úplně nevinní. Údajně hájí svoje soukromé zájmy a stavba elektráren na určitých pozemcích se jim nehodí „do krámu.“

„To jsou všechno jen obyčejné vesnické drby. Proti starostovi nemáme ani to nejmenší. Protestujeme jen proti rozhodnutí zastupitelů a chceme aby se změnilo. A proč u nás elektrárny nechceme? Žádné postranní úmysly v tom nejsou. Především my mladí, kteří chceme žít v Modlíkově, si nepřejeme narušené životní prostředí. Nikdo přesně neví, jaké důsledky může taková stavba větrných elektráren pro nás do budoucna mít,“ brání se Pavlík.

„Pokud by chtěl někdo rezignaci starosty, tak já budu stát při něm. Díky němu má obec plyn, levnou vodu, každou chvíli se něco staví a buduje.

Modlíkov žije i kulturně, ale ta tahanice kolem elektráren je nesmysl,“ říká Alois Kalců, který naopak žádný protest nepodepsal. „Mě jsou elektrárny fuk, aby starosta odstupoval nechci a dejte mi pokoj,“ odbývá rázně veškeré dotazy pan Jan. „Já proti starostovi nic nemám, ale elektrárny za humny nechci, proto jsem to podepsal,“ dodává Milan Zvolánek.

První muž obce Miroslav Štědrý přistupuje k záležitosti s vyrovnaným klidem. „Referendum uděláme, ať si občané rozhodnou, jestli elektrárny chtějí. Odstupovat z funkce nebudu a k celé záležitosti se už nehodlám dál vyjadřovat,“ uzavírá diskuzi.