Podle Jiřího Kruntoráda mají problémy s hledáním volného místa například obyvatelé Smetanova náměstí a nejbližšího okolí. „Je tam málo míst. Obyvatelé za parkování platí, ale když po páté večer přijedou domů, jejich místo je často obsazené. Jenže někým, kdo si také zaplatil,“ řekl Deníku Jiří Kruntorád.

Představení loga města Havlíčkův Brod
Havlíčkův Brod má nové logo, zdobí ho Havlíčkův knír. Podívejte se

Přesně takovou zkušenost má i Dana Čejková. „Nový systém parkování se mi nelíbí. Já se proto rozhodla za parkovací místo neplatit. Protože mi nikdo nezaručí, že bude volné, když potřebuji. Nechci vyhazovat zbytečně peníze za to, co nedostanu. Parkuji jinde a zadarmo,“ prohlásila obyvatelka města.

Aut je v centru daleko víc, než parkovacích míst. To si myslí například Blanka Mikšíčková. „Vidím to denně. Třeba na Smetanově náměstí a v nejbližším okolí. Pro tolik lidí, co v bytových domech žijí, parkoviště stačit nemůže,“ prohlásila. Podobný názor má i Eva Málková. Naopak manželé Zemanovi bydlí v ulici V Rámech a se změnami parkování jsou spokojení. Podle jejich slov nemají problém, kam odstaví auto, když přijedou domů. 

Závody dračích lodí se letos konají i v Havlíčkově Brodě. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Dračí lodě vyjedou na Sázavu v centru Brodu. Přihlašování posádek je ještě možné

Parkování v Brodě rozdělilo řidiče na rezidenty a abonenty. Dodržování nařízení kontroluje městská policie. Podle ředitele Stanislava Čelouda modré zóny fungují. „Většinou řidiči, kteří si za místa platí, místa k parkování najdou. Přestupků je minimum,“ řekl Deníku šéf strážníků.

Místostarosta Brodu Libor Honzárek je s novým systémem parkování spokojený. Jak dodal, chápe, že všem řidičům vyhovět nelze, parkování ve městech řeší celá Evropa, ale tristní situaci lze aspoň zmírnit. V centru je asi 1500 aut, ale parkovacích míst třikrát méně. „Ovšem u krajské knihovny je nové parkoviště a parkovací dům. Ceny opravdu nízké a řidiči si na něj zvykli. Místa jsou obsazená z 80 procent,“ poznamenal místostarosta.

Parkování v Havlíčkově Brodě:

  • Rezidenti, kteří v centru Brodu bydlí, platí ročně 900 korun za první auto a 5 000 za druhé auto. Abonenti, to jsou podnikatelé a živnostníci, za první auto platí 5 000 a za druhé 10 000 korun za rok.
  • Jen na rezidentské karty parkují řidiči pod bary v Beckovského ulici, v celé ulici Trčkova a V Rámech.
  • V Beckovského ulici jsou všechna parkoviště zpoplatněná, a to ve všední den od 7 do 17 hodin. Po 17. hodině tam řidiči smějí parkovat už jen na kartu rezidenta nebo abonenta.
  • Změny v systému parkování platí od října loňského roku