„Naadam, mongolsky hra, soutěž nebo zápas, je naším největším svátkem,“ vysvětlil za Svaz Mongolů koordinátor pro cizince Bukhbilegt Erkhbayar. Podstatou svátku jsou typicky mongolské disciplíny jako zápas, jízda na koních a lukostřelba.

Muži soutěží o ceny rovněž ve zvláštní společenské hře, která spočívá v cvrnkání speciálně upravených kamenů na cíl vzdálený několik metrů. Ženy se oblékají do nejlepších šatů ve stylu národních krojů. Podávají se mongolské speciality, chlapci soutěží v běhu. Mongolská kultura je pro Čechy barevná, zvláštní a exotická.

„Eriyn gurvan nadaam trvá tři dny od 11. července do 13. července a Mongolové jej slaví po staletí jako každoroční poctu bohům hor a válečným a loveckým dovednostem svého národa. Vzhledem k tomu, že 11. červenec připadne na pracovní den, přeložili jsme oslavy o týden,“ upřesnil Erkhbayar.

První zmínky o těchto slavnostech jsou známy již 3000 let před Kristem. V roce 1921, kdy k moci nastoupili v Mongolsku komunisté, byl překřtěn na oslavy Národního revolučního vítězství, ale po pádu komunismu byl obnoven a opět se s ním lze setkat v kterémkoliv koutě Mongolska.

Sobotních oslav se v Havlíčkově Brodě zúčastnily asi dvě stovky Mongolů s celými rodinami, kteří v Havlíčkově Brodě žijí a pracují hlavně ve strojírenských firmách.