Konkrétní datum uzavírky zatím brodská radnice nezná, ale letos to určitě nebude. Předběžný termín je podle radnice až rok 2025. Nicméně doba, kdy se most uzavře, obyvatele Havlíčkova Brodu, jako například Karla Nápravníka, zajímá už nyní. A nejen jeho. Obavy z uzavírky mostu má už dneska třeba kurýr Ivan Zavřel. „Zajímá mě to a dost. Je to tak tři roky zpátky, co se kopalo na mostě pod Dolní ulicí. Centrum města bylo zavřené, nedalo se projet. Hodinové kolony, pro řidiče peklo. To samé bylo u mostu přes Žabinec,“ povzdechl si.

Tak vypadá lávka pro pěší na Kyjovské v Havlíčkově Brodě
Lávka nad obchvatem v Brodě rezaví a potřebuje opravy, podívejte se

Bližší informace poskytl odbor rozvoje města. „Na otázky Deníku v současné době nelze přesně odpovědět, neboť probíhá příprava opravy. Město Havlíčkův Brod uzavřelo smlouvu o dílo na zpracování projektové dokumentace na opravu mostu u Billy loni koncem prosince,“ upřesnil Josef Beneš, vedoucí odboru, s tím, že termín pro zpracování projektu je do konce července letošního roku. „Na základě provedené diagnostiky a zpracované dokumentace bude upřesněn rozsah prací, odhad nákladů, objízdné trasy a podobně,“ vysvětlil Beneš.

Jak poznamenal, stav mostu není havarijní. Projektová dokumentace a detailní diagnostika upřesní rozsah plánovaných oprav. „Lze předpokládat, že předmětem bude výměna mostního svršku a vybavení, sanace trhlin a řešení přechodové oblasti,“ doplnil Beneš.

Most u Rica v Havlíčkově Brodě.
Most u Rica v Brodě čekají opravy, poslouží při objížďce zavřeného mostu u Billy

Most u Billy není jen tak ledajaký. Podle místostarosty Brodu Libora Honzárka má do budoucna dokonce strategický význam, pokud dojde k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Ta se připravuje na výstavbu nového jaderného reaktoru. Do té doby je nutné vše připravit. Některé obří komponenty pocestují do Dukovan po silnici. Trasa vede i přes Havlíčkův Brod právě po mostě přes řeku Sázavu u obchodního domu Billa.

Lávek a mostů má ve své správě Havlíčkův Brod asi čtyřicet. Jejich opravy a průzkum platí město.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Havlíčkův Brod má novou národní kulturní památku. Starou radnici

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni