A to i přesto, že  na přání památkářů musela být fasáda vytvořena přesně podle stavebních postupů a technologie používané v 16. století. Omítat se bude znova. V rámci reklamace je třeba omítku oškrábat a nanést znovu.

Skoro to vypadá, jako kdyby byl historický most v Ronově zakletý.


Ani po dvou a půl letech od jeho zničení není stavba  definitivně dokončena.  Omítka se začala drolit na jaře. že by byl most omítnutý, přitom nikdo nepamatuje, ale památkáři si omítku prosadili na základě jedné historické malby.

Most v Ronově dle průzkumu pochází ze 16. století, někdy je jeho původ spojován už s obdobím husitských válek, ale to není historicky doloženo. Na počátku roku 2012 ho poničily ledové kry, zkázu dokonal traktor s vlekem a přívalové deště, které podemlely středový pilíř.

Jenže stavební firma nemohla použít moderní postupy, nýbrž musela použít jen dobové materiály a suroviny. Pár měsíců po ručním omítnutí mostu ale začala fasáda opadávat.

„Žádný odborník dosud nezjistil, proč se tak děje. Nejspíš to bylo souhrou několika faktorů, roli hrály třeba méně kvalitní suroviny," myslí si starosta Přibyslavi  Jan Štefáček.

Opravy stály miliony korun

Stavební firma uznala reklamaci, fasádu udělá znova. Před několika týdny kousek mostu pokusně omítla novou fasádou, ale již z jiných surovin. Ve čtvrtek se na most přijeli podívat i památkáři..
„Zdá se, že nová omítka je už kvalitnější, památkáři s ní souhlasí," oznámil Štefáček výsledky kontroly. Novou omítku dostane most zřejmě už do konce prázdnin.

V nejbližších dnech  stavební firma nechá vrchní vrstvu omítky oškrábat, a to po celém plášti mostu, na něj  nanese fasádu novou. „ Budeme se muset zkrátka pravidelně starat," podotkl starosta. Rekonstrukce mostu přišla městskou pokladnu už na  miliony korun. Naštěstí tato oprava nebude podle starosty stát nic.

Náklady v rámci reklamace zůstanou na stavební firmě. „Ale musíme se smířit s tím, že  omítka, pokud je nanesena na studený kámen, stejně jednou opadá a budeme muset platit novou," povzdechl si  starosta Štefáček.

Místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád, co se týče mostu v Ronově, zrovna nehýří optimismem. Obává se totiž, že po zimě a případné velké vodě  může mostní omítka opadat znova.