Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motto Podzimního knižního veletrhu zní Knihy a hvězdy

Havlíčkův Brod – V pořadí již 24. Podzimní knižní veletrh se bude konat 17. a 18. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě a jeho motto tentokrát je Knihy a hvězdy.

12.9.2014
SDÍLEJ:

Desítky tisíc lidí každoročně navštíví největší knižní veletrh v Kraji Vysočina. Ten se i letos uskuteční ve velkém sále Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě. Foto: Deník/Libor Plíhal

„Přihlášeno je 159 nakladatelů. Podzimní knižní veletrh je výjimečný tím, že na něm vystavují i malí, začínající a exkluzívně zaměření nakladatelé z celé České republiky, kteří na jiné veletrhy nejezdí a jejichž knihy se ne vždy objevují v knihkupectvích. Díky tomu mohou návštěvníci veletrhu získat ten nejúplnější přehled o současné české knižní produkci," informovala hlavní pořadatelka veletrhu Markéta Hejkalová. V bohatém doprovodném programu vystoupí více než 80 hvězdných i zatím méně známých spisovatelek a spisovatelů. „Program je stejně jako celý veletrh určen celé rodině a představuje knihy a autory všech žánrů," upřesnila Hejkalová.

Básníci i prozaici

Příznivci české prózy se mohou těšit na setkání s Michalem Vieweghem, Jiřím Stránským, Ivanem Klímou, Tomášem Zmeškalem, Ivanou Myškovou, Petrem Prouzou, Janem Němcem, Martinem Reinerem, Irenou Douskovou, Radkou Denemarkovou, Edou Kriseovou, Jiřím Hájíčkem a dalšími. Na veletrh přijede i hodně básníků – Jiří Dědeček, Ondřej Hanus, Věra Rosí, Svatava Antošová, Božena Správcová, Lubor Kasal, Jiří Žáček. Literaturu faktu představí Jiří Růžek (V labyrintu tajných zpravodajských služeb), Milan Uhde a Jan Jelínek (A kde byl bůh – výpovědi lidí, kteří přežili holocaust), Jiří Padevět (Průvodce protektorátní Prahou), Blanka Kostřicová (Sestupy a naděje Jana Balabána), Ladislava Chateau (Vlak do Výmaru), Milena Štráfeldová (Guláš pro Masaryka), Jiří Křesťan (Případ Václava Talicha), Karel Hvížďala, Radim Uzel a jiní.

„Tradičně hodně autorů přijíždí na veletrh za dětskými čtenáři," dodala Hejkalová. Letos to budou Martin Vopěnka, Jitka Nováková, Petra Soukupová, Jarmila Beranová, Terezie Radoměřská či Petra Braunová. Ze Slovenska přijedou bestsellerový autor Gustáv Murín (Slovenská mafie v Praze) a Štefan Šimko (Pasenie mamutov), z Rakouska autor českého původu Stanislav Struhar, bude číst z knihy povídek Cizinky.

„O české literatuře v Rakousku promluví význačná bohemistka Christa Rothmeier. Slavným osobnostem Vysočiny bude věnovaná beseda s Lucií Tučkovou o knize Suzanne Renaud, Petrkov 13 a s Milenou Lenderovou o knize Dcera národa Zdeňka Havlíčková," doplnila Hejkalová další zajímavé informace. Překladovou literaturu zastoupí Kalevala Eliase Lönnrota a Josefa Holečka v moderní kritické perspektivě Jana Čermáka, William Shakespeare ve fascinujícím podání Martina Hilského, argentinský autor detektivek Juan José Saer, francouzský filozof Alain Besancon v podání Josefa Mlejnka aj. K nejoblíbenějším pořadům bude jistě patřit přednáška Jiřího Grygara na téma Knihy a hvězdy. „Doprovodný program se stále doplňuje," zdůraznila Hejkalová.

Uděleny budou ceny za nejlepší knihy

„Při veletrhu bude tradičně zahájena výstava ilustrací v Galerii výtvarného umění (letos věnovaná dílu Pavla Čecha) a zrovna tak tradičně budou uděleny ceny, například cena Littera Astronomica (jméno laureáta bude oznámeno začátkem října) a ceny za nejkrásnější knihy," dodala Hejkalová.

Udělena bude například cena Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region za nejkrásnější knihu Vysočiny, cena města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu a cena Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. (hlavního sponzora veletrhu) za nejkrásnější dětskou knihu. „Jména oceněných autorů a nakladatelů budou oznámena na slavnostním večeru, který pořádá hejtman Kraje Vysočina a ředitelka Krajské knihovny Vysočiny na závěr prvního dne veletrhu v pátek 17. října ve 20 hodin," upřesnila Hejkalová.

Pro návštěvníky je připraveno opět několik překvapení. V pátek 17. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 18. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka stojí 50 Kč, obsahuje kupony na slevy u několika nakladatelů, slevu na vstupenky na koncert Rock for Book, bezplatnou vstupenku do Galerie výtvarného umění a Muzea Vysočiny a slosovatelný kupon, na nějž návštěvníci veletrhu mohou vyhrát zajímavé knižní a vinařské ceny.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení