„Pod rukama pracovníků naší záchranné stanice se v letošním roce téměř k nepoznání proměnily hned tři biologicky hodnotné lokality. Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika a lokalitu u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé ochránci zbavili trnky obecné, ale také hlohu, šípků, šeříků a dalšího křoví, které by se tady nebezpečně rozrůstaly na úkor ostatních živých organismů,“ přiblížila mluvčí pavlovské stanice Monika Brothánková.

Jen díky tomu tady budou moci dál žít vzácné rostliny a živočichové. „Roste tady například dobromysl obecná, mateřídouška obecná, hvozdíček prorostlý, hlaváč běložlutý, pupava bezlodyžná nebo třeba řapík lékařský. Z živočichů tady najdeme různé druhy rovnokřídlého a blanokřídlého hmyzu, motýlů, brouků, mravenců i měkkýšů,“ vyjmenovala Petra Hulvová ze Záchranné stanice Pavlov.

Sázení stromků - ilustrační foto.
Nové stromy zadrží vodu v přírodě u Havlíčkova Brodu

Lokalita u Kunického rybníka, kde bývaly sádky se pstruhy, zase zarůstala rákosem a křovím. „I ty jsme odstranili. Navíc jsme zprovoznili přepady soustavy tůní tak, aby je zpátky naplnila voda, nezůstávaly suché a dařilo se tady obojživelníkům, jako skokanům nebo čolkům, a dále třeba ptákům ledňáčkovi říčnímu nebo chřástalu vodnímu,“ upřesnil ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Pavlovští ochránci handicapovaných zvířat i přírody zbavili zmíněné oblasti i odpadků, náletových dřevin a šetrně posekali trávu takzvanou mozaikovou sečí. „Tento postup se doporučuje jako nejvhodnější pro udržení rostlin, hmyzu i celé řady dalších organizmů,“ vysvětlila Hulvová.

Zachraňovat přírodu se ochranáři vydají zase za rok. Pokud by se k nim chtěl někdo přidat, stačí, když se ozve e-mail stanicepavlov@seznam.cz, a posílí tak pracovní tým Pavlova.