„To máme snad létat vzduchem?" nadávají lidé na internetu a v hospodách u piva. Na druhou stranu chce každý řidič jezdit po nových silnicích. Stále dokola lidé omílají, jak v Německu, Rakousku či Belgii mají krásné a rovné silnice a proč něco podobného nemáme i u nás. Když se během letních měsíců dají cestáři do práce, všichni si zase začnou stěžovat, že musí stát v kolonách a využívat zdlouhavé objízdné trasy.

Jak se zdá, ať uděláme, co uděláme, nikdy se nikomu nezavděčíme. Naše vozovky samozřejmě kritizují i zahraniční řidiči. Málokdo si však uvědomuje, že takové díry, pukliny a další výmoly mají i své výhody. Když řidič kamionu na naší silnici usne, pevně věřím, že první díra ho vrátí zpět do bdělé přítomnosti. Když se vám něco podobného stane například na chorvatské dálnici, v lepším případě skončíte ve svodidlech, v tom horším si vyzkoušíte létání na vlastní kůži. Špatný stav tuzemských silnic také našim autům poskytuje vůbec nejlepší diagnostiku. Jak lépe chcete poznat, že autu dosluhují tlumiče či korozí narušené součástky mají tendenci upadávat?

Argumentů, proč si naopak vážit rozbitých silnic, by se dala vymyslet celá řada. Mimochodem, abych nezapomněl, kdyby byly všechny silnice jako ze škatulky, o čem bychom si povídali a jakým směrem bychom ventilovali svoji neustálou frustraci a hněv?

filip.broz@denik.cz