Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod se připojuje k festivalu Muzejních nocí již tradičně ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Oba domy jsou propojené sklepením a návštěvníci volně prochází z jedné budovy do druhé. Zdarma jsou návštěvníkům zpřístupněny všechny expozice a je připraven bohatý doprovodný program, v němž nechybí nejrůzněji zaměřené dílničky, historické a fotografické kvízy, hudební program s brodskou skupinou Worvaní a občerstvení na muzejním dvorku.

Muzeum si letos připomíná 70. výročí konce druhé světové války, které připomíná nejen aktuální výstava 2. světová válka na Havlíčkobrodsku, ale na toto téma bude zaměřen i historický a fotografický kvíz a Velká bojová hra pro děti i dospělé. Děti obdrží historickou legitimaci, mapu centra města a budou plnit nejrůznější úkoly. Cílem bude doručit zprávu, tedy balíček s náboji odbojářům a přitom se vyhnout německým ozbrojeným hlídkám, pomocí minohledačky najít zprávu v minovém poli, překonat terénní překážky či odvysílat zprávu vysílačkou. Start je od 17 do 20.30 hodin v muzeu.

Ve večerních hodinách proběhne promítání velmi zajímavého filmu paní Motlové o partyzánské skupině Mistr Jan Hus, na motivy knihy Partyzánská odysea a osud Věry Pilařové a beseda s pamětníky. Začátek je plánován ve 21 hodin.

V Galerii výtvarného umění je program nazván Loutková noc, a trvá od 18 do 23 hodin. V 18.30 a 19.45 hodin začne divadelní představení O Smolíčkovi – hraje Tomáš Machek. Ve 21 a 23 hodin hudební vystoupení Predraga Duronjiče a Vojtěcha Emmera – kytarová aranžmá jazzových a swingových melodií. V 18 a ve 23 hodin projekce filmu Fimfárum III. aneb Do třetice všeho dobrého. Navíc budou od 18 do 22 k dispozici dílny – výroba loutek s výtvarnicí filmu Fimfárum Veronikou Doutníkovou, a až do 23 hodin potrvá animační dílna, kdy si návštěvníci mohou na vlastní kůži vyzkoušet tvorbu animovaného filmu či dílna výroby šperků z PET lahví.